ABD’de polisin katlettiği Floyd’un ailesine tazminat kararı

ABD’nin Minneapolis kenti yönetimi, geçtiğimiz mayıs ayında polis tarafından öldürülen George Floyd’un ailesine 27 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti. Polis memuru Derek Chauvin tarafından diziyle boğazına bastırarak Floyd’u öldürmesi görüntülenmiş ve başta ABD olmak üzere dünya genelinde protesto eylemlerini tetiklemişti. Ailenin avukatları, görüntülerin ‘reddedilemez bir adalet ve değişim talebi’ yarattığını söyledi.

Floyd ailesinin avukatlarından Benjamin Crump, 27 milyon dolarlık tazminatın ABD tarihinde ‘ihmal sonucu ölüme sebebiyet verme’ davasında yargılama öncesi varılan en büyük anlaşma olduğunu söyledi. Crump, “Bu, siyah bir vatandaşın polis tarafından öldürülmesinin artık sıradan ve önemsiz olmadığı mesajını veriyor” dedi.

Floyd’un kız kardeşi Bridgett Floyd ise “Kalplerimiz kırıkken, George’un ölümünde bile dünyaya nasıl yaşanması gerektiğini gösterdiğini bilmek içimizi rahatlatıyor” ifadelerini kullandı. Floyd’un ailesi, Minneapolis’te topluma ‘katkı sağlamak’ için 500 bin dolar bağışlanacağını açıkladı.

Bu arada Chauvin’in cinayetten yargılandığı davada jüri seçim süreci devam ediyor. 29 Mart’ta başlayacak yargılamada 12 jüri üyesinden altısı belirlendi.