ADT: “ÖZGÜR KİŞİ İSTER MEKKE’YE GİDER İSTER TEKKEYE”

Türkiye’deki Kıbrıslı Öğrencilerin örgütlü bulunduğu Aktivist Düşünce Topluluğu eğitimdeki son gelişmelerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Eğitim Bakanlığı’nın “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle “Hazreti Peygamber’e Mektup” yarışması sert bir dille eleştirilirken, okullarda okutulan ‘Andımız’ın da kaldırılması selamlandı.

Ankara’da okuyan öğrencilerin örgütü olan Aktivist Düşünce Topluluğu olarak, K.K.T.C. Eğitim Bakanlığı’nın “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle, “Hazreti Peygamber’e Mektup” adı altında uygulanacak olan şiir, kompozisyon ve mektup yarışmasını ortaokul ve liselere dayatmasına ve katılıma zorlamasına, inanç özgürlüğüne karşı bir karar olarak bakıyoruz. Herkesin de kavrayabileceği gibi din ve vicdan özgürlüğü kişilerin sahip olması gereken insani bir haktır. Atalarımızın da dediği gibi “Derviş tekkede hacı Mekke’de bulunur”. Yani yine herkesin kavrayabileceği gibi “din dayatmaları”nın yeri okullarımız olmamalıdır, okullarda öğrenciler din ve vicdan özgürlüğü hakkında eğitilirler ve seçim kendilerine bırakılır. Sonra özgür kişi ister Mekke’ye gider, ister tekkeye. İsterse de hiçbirine gitmez. Bizler, kişilerin din, vicdan, inanç ve fikir özgürlüklerine saygı duyuyoruz ve devletin kişileri aptal yerine koyup onları belli bir inanç/din/mezhep doğrultusunda yönlendirmelerini kişilerin aklına saygısızlık olarak görüyoruz. Bu yüzden devletin verdiği bu zamanının gerisinde ve baskıcı karar kesinlikle yanlıştır.

Bunun yanında, 5. Eğitim Şurası’nın aldığı çocuklara ve öğrencilere zorla okutulan andın kaldırılması kararını da selamlıyoruz. Kıbrıslılara, Türklere, Kürtlere ve çeşitli diğer milletlerden insanlara zorla “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” dedirten bu andın zaten kabul edilebilir hiçbir yanı yoktu. Bir insanın varlığı, kendini seven insanlara ve kendi sevdiği insanlara; en nihayetinde de tüm insanlığa bir armağan olabilir ancak. Hangi milletten olursa olsun bir insanın varlığını tek bir milletin varlığına hapsetmek faşist bir düşüncenin sonucudur. Bu yüzden 5. Eğitim Şurası’nda alınan bu karar biz öğrenciler için umut vericidir.

Aktivist Düşünce Topluluğu

7 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply