Afrika Gazetesi’ne ve Meclise Yönelik Faşist Saldırının 3. Yılı

Gözünü kan bürümüş faşistlerin 22 Ocak 2018’de Afrika Gazetesi’ne saldırıp ve kktc Cumhuriyet Meclisi’nin damına çıkıp kabile bayrağı sallamalarının 3. yıl dönümü.

Tayyip Erdoğan Azmettirmişti

Türk Ordusu’nun Afrin’e yapacağı askeri operasyona yönelik “Türkiye’den bir işgale hareketi daha” manşeti atan Afrika Gazetesi ile kktc Cumhuriyet Meclisi’ne, AKP’li TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Oradaki vatandaşlarımızın gerekli cevabı vereceğine inanıyorum” sözleriyle azmettirdiği gözü dönmüş faşistlerin saldırması olayının 3. yıl dönümü.

Gazetecilerin Canına Kastetmek İstemişlerdi

22 Ocak 2018’de Afrika Gazetesi önünde toplanan grup içindeki bazı saldırganlar önce binayı taş yağmuruna tutarak camlarını kırmış, ardından  bayrak direklerini kullanıp gazete binasının balkonuna çıkmış, gazetenin tabelalarını sökmüş  ve içeriye girip gazetecilerin canına kastetmek istemişti.

UBP’li Belediyeler’den Büyük Destek

Sonrasında;  Mehmet İpek,Oktay Güney, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak ve Abdülhadi Doğan isimli saldırganların tutuklandığı 22 Ocak olaylarına katılmak için Büyükkonuk başta olmak üzere UBP’li belediyeler bölgelerinden otobüs kaldırmış, UBP’li bazı patronlar da çalışanlarını eyleme taşımıştı. UBP’nin Faiz Sucuoğlu gibi gözde isimleri eylemcilerin yanına giderek destek vermişti.

UBP’liler Faşistlerle Kol Kola

UBP milletvekilleri Ersan Saner ve Önder Sennaroğlu meclis önünde toplanan faşistlere destek vermeye çıkmış, UBP şimdi başkanı Ersin Tatar da meclis içinde yapılan resepsiyonda Ak Hataylılar Derneği başkanı Afrika Gazetesi’ni taşladıktan hemen sonra onunla poz vermişti.

Akıncı da Nasibini Almıştı

Afrika Gazetesi’ne saldırılar devam ederken Meclis’te yemin törenini izleyen kktc Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise olayı yatıştırmak için gazete binasının önüne gelmiş ve yuhalanarak gözü dönmüş eylemcilerin saldırısından o da nasibini almıştı.

Polis İzlemekle Yetinmişti

Gazete önünde ayrılan faşistler kktc Cumhuriyet Meclisi’ne yönelmiş ve bugüne kadar hak mücadelesi veren eylemcilere orantısız şiddet uygulamasıyla bilinen çevik kuvvetin bakışları arasında meclis damına çıkıp kabile ve TC bayrağı sallandırmışlardı.

Polis Teşkilatının Yapmadığını Yağmur Yapmıştı

Ankara hedef gösterince, asker emri vermiş, polis ne Afrika Gazetesi’ni yıkıp dökenlere ne de meclis damına çıkanlara gerçek bir müdahalede bulunmamıştı. Eylemde tırmanan gerilim, yağmurun eylemcileri dağıtmasıyla sona ermişti.

Barış ve Demokrasi Talebi Yağmur Olup Akmıştı

Sendikal Platform’un çağrısıyla 26 Ocak 2018’de Dereboyu Citroen Işıkları olarak bilinen noktadan başlayıp Kuğulu Park önünde sona eren Barış ve Demokrasi Yürüyüşü yapılmış ve çok yoğun yağışa rağmen yürüyüşe On Binlerce kişi katılmıştı.

Toplumsal Baskı Tutuklamaları Getirmişti

Afrika Gazetesi ve Meclis’e yapılan saldırılarla ilgili hiçbir tutuklama yapmayan polis teşkilatı, faşizme karşı toplumsal tepkinin doruğa ulaştığı bu yürüyüşün ardından ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimleri sonrasında  tutuklamalar yapmıştı.

“Devlet Burada” , “80 Milyon Burada”

Yargılamalar esnasında mahkeme önünde bekleyen kalabalık faşist bir grup karar okunduktan sonra “devlet burada” , “80 milyon burada” şeklinde bağırarak taşkınlık çıkarmış ve mahkeme bahçesinde gelişi güzel şişe fırlatmıştı.

 Yüksek Mahkeme Başkanı: “POLİS! Bağıranları Uzaklaştırın!”

Polisin gruba müdahale etmemesi üzerine Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik üst kattaki odasından çıkarak taşkınlık çıkaranları işaret etmiş ve “POLİS! Bağıranları uzaklaştırın!” demişti.

Sennaroğlu, Arıklı ve Zaroğlu Oradaydı

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, YDP başkanı Erhan Arıklı ve Mecliste kadın bir millietvekiline gazete fırlatarak saldırıda bulunan YDP milletvekili Bertan Zaroğlu’nun duruşma boyunca orada olması dikaktlerden kaçmamıştı.

Savcılık Kıyağıyla Alt Mahkemede Yargılanmışlardı

AK Hataylılar Derneği Başkanı Mehmet İpek, o dönemin TKP-YG Örgüt Başkanı şimdiki YDP Üyesi Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdülhadi Doğan tutuklanarak, savcılığın kıyağıyla Ağır Ceza Mahkemesi yerine Kaza Mahkemesi’nde yargılanmış, 2 aydan 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Faşistleri YDP Başkan Yardımcısı Savunmuştu: Tatar Yüksek Adliye Kurulu Üyeliğine Atadı

Faşistlerin avukatlığını ise YDP’nin şimdiki başkan yardımcısı ve Ersin Tatar’ın geçen ay Yüksek Adliye Kurulu Üyeliğine atadığı Enver Öztürk yapmıştı.

4’lü Hükümet İyi Halden Şartlı Tahliye Etmişti

CTP-HP-TDP-DP Hükümeti,  hüküm giyen faşistleri  oy birliği ile tahliye etmişti. Bağımsızlık Yolu’nunİçişleri Bakanlığı’na sorduğu soruya yanıt olarak gelen yazıda faşistlerin “hükümlü saldırganların cezaevinde geçirmiş oldukları süredeki iyi halleri ve pişmanlık duymaları” tahliye kararına gerekçe olarak gösterilmişti.

6’sı Yargılandı, 9’u Hala Aranıyor(!)

Olaylarda 6 kişi tutuklanıp yargı önüne çıkarılırken, polisin açıklamasına göre “görüntülerde tespit edilen 9 kişi” hala aranıyor.

Saldırganlar YDP ve AKP’nin Himayesindeler

Saldırılarda etkin rol alıp hüküm giyenlerin ise Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımı yaratmaya çalışan YDP tarafından sahiplenildiklerini gösterirken,  bazılarının ise TC Büyükelçiliği ve meşru olmayan kktc AKP Temsilcilikleri ile olan sıkı ilişkileri AKP tarafından da kollanıldıklarını ortaya seriyor.

4’lü Hükümetin ‘İyi Halden’ Salıverdiği Faşist Saldırının Yıl Dönümünde Zafer Çığlıkları Atacak Kadar Yüzsüzleşmişti

Ak Hataylılar Dernek  Başkanı faşist Mehmet İpek yüzsüzleşerek sosyal medyada Basın-Sen’in bir gönderisinin altına  “22 ocak anlımızın açık başımızın dik olduğu gündür VATAN SAĞOLSUN” şeklinde paylaşımda bulunmuştu. Aynı hesaptaki  diğer bir gönderinin altına ise “Türk Özel Birlikleri” isminde bir sosyal medya hesabının bağlantısını paylaşmıştı.

36 Paylaşımlar