AFSA: “İŞİNİZ BORU!”

fotograf 2

Akdoğan Fikir ve Sanat Atölyesi (AFSA) geçtiğimiz akşam “Asrın projesi” adıyla  TC’den Kıbrıs’ın kuzeyine getirilmeye çalışılan su projesinin bir parçası olan kazı işlemleri sırasında yaşanan kaza ile ilgili açıklama yaptı.

Hatırlanacağı gibi Akdoğan’da (Lisi) geçtiğimiz akşam kazı çalışmaları sırasında 11.000 woltluk elektirik şebekesine zarar verilmiş ve Akdoğanlılar saatlerce elektiriksiz kalmıştı.

AFSA ise yaptığı açıklamada “Bazıları hala “Yaşasın! TC bize su getiriyor” diyedursun, bazıları da “Bizim parti başlatmadı, şunun suçu, hayır bunun suçu” diye takıladursun; gerçek şu ki memleketimizin suyu TC’den gelen bu şirkete özelleştiriliyor hatta peşkeş çekiliyor. Ve buna meclistekiler dur diyecek basireti gösteremiyor. Kendi suyumuz hem biz Kıbrıslı Türklere pahalıya satılacak hem de yanında getirdiği ekolojik talanla bizlere zarar verecek.” dendi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Akdoğan Fikir ve Sanat Atölyesi olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana hem köyümüzün hem bölgemizin hem de ülkemizin sorunlarına karşı sessiz kalmayacağımızı belirtmiştik.

UBP döneminde “Asrın Projesi” adıyla adamızda başlatılacağı sinyalleri verilen ve şu anda CTP-DP hükümetleri döneminde de devam eden suyun özelleştirilmesi süreci adım adım ilerliyor. Bu proje başlatıldığı ilk günden itibaren doğaya zarar veriyor. İlk önce TC ayağında projenin başlaması için tam 3 köy sular altında kalmış ve köylüler yerlerinden olmuştur. Ardından denize boruların döşendiği sıralarda denizde ciddi yarıklar oluşmuştur. Adamıza girdiği ilk günden itibarense her yerde yolları işgal etmiştir.

Bazıları hala “Yaşasın! TC bize su getiriyor” diyedursun, bazıları da “Bizim parti başlatmadı, şunun suçu, hayır bunun suçu” diye takıladursun; gerçek şu ki memleketimizin suyu TC’den gelen bu şirkete özelleştiriliyor hatta peşkeş çekiliyor. Ve buna meclistekiler dur diyecek basireti gösteremiyor. Kendi suyumuz hem biz Kıbrıslı Türklere pahalıya satılacak hem de yanında getirdiği ekolojik talanla bizlere zarar verecek.

Proje henüz yapım aşamasındayken bile, geçtiğimiz günlerde, köyümüzde ciddi bir tehlike oluşturmuştur. Köyümüzün ulaşım akışını bozmakla da kalmayıp 11.000 Voltluk elektrik şebekesine de bilgisizlikten ve bu ülkenin yetkili kurumlarıyla iletişimsizlikten dolayı zarar vermiştir ve saatler süren elektrik kesintilerine sebep olmuştur.

Bu pisliğin temizliği ise köyümüz belediyesinin ve KIB-TEK emekçilerinin omuzlarına yük kalmıştır. TC Elçiliği belediyelerin projelerini finanse sözü verdiğinden, neredeyse tüm belediyeleri kendine bağlamıştır.

Bizler AFSA olarak köyümüzün ve memleketimizin suyunu hiçbir projeye değişmediğimizi ve suyun her şeyden daha önemli olduğunu kamuoyuna bildirirken bu TC şirketine ve ülkemizde bunlarla işbirliği yapanlara diyeceğimiz; İŞİNİZ BORU!

Akdoğan Fikir ve Sanat Atölyesi (AFSA) (a)
İsmail ÖZUÇAR

166 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply