BU SESE KULAK VERMELİ-MEHMET ADAMAN

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kktc’de temsilcilik açmak için Uluslararası Futbol Federasyonu’na  (FIFA) başvuruda bulunmuş. “Muş” diyoruz çünkü biz konuyu başkasından öğrendik. FIFA, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na (KTFF) bir  yazı gönderip “bu konu hakkındaki görüşlerinizi yazınız” dedi ve TFF’nin böyle bir başvuruda bulunduğunu böylelikle öğrenmiş olduk. Yanlış anlamayın. “Öğrenmiş olduk derken” bizden değil bizzat KTFF’nin başkanı Hasan Sertoğlu’ndan bahsediyorum.

Rezilliğe bakar mısınız? Ülkemizde temsilcilik açılmak isteniyor ama bizim haberimiz yok. Boşverin bizi konun muhattabının haberi yok. Hasan Sertoğlu da geçen gün konuyu kamuoyuna duyurdu. Çok sert tepki koyarak hem de…

Sertoğlu’nun ne yapmaya çalıştığına birazdan değineceğim. “Neyse ki”, yani “sağolsun ki” TC hükümeti yine bize “yardım ediyor” ama her zamanki gibi bunu yine bize haber vermeden yapıyor! Bu size neyi hatırlatıyor? Mesela kktc’de uygulanacak ekonomik programın içeriğinden, kendilerine TC hükümeti tarafından açıklama yapılmadan haberdar olmayan yöneticilerimizi? Bana hatırlattı… Ya da Türkiye’den gelecek suyun akıbeti ile ilgili TC hükümeti açıklayana kadar bir bilgisi olmayan kktc yöneticilerini? Bana bunu da hatırlattı… Hani nerde kktc’nin bağımsız bir ülke olduğunu ve egemenlikten asla vazgeçilmeyeceğini iddia edenler? Egemenlik yok… Yok öyle bir şey… Hani nerdeler? Ben size nerde olduklarını birazdan söyleycem.

TFF ne yapmak istiyor?

Bildiğiniz gibi hiçbir Kıbrıslı Türk futbol takımı TFF’ye bağlı bir takımla maç yapamaz. Çünkü buna TFF asla izin vermez.  Peki anavatan – yavruvatan edebiyatı, TC ile kktc arasındaki kopmaz bağlar nerede kaldı dediğimizde ise bunca zaman hep aynı yalan söylendi: “TFF’ye bağlı Türk takımları sizinle maç yapamaz çünkü siz tanınmamış bir ülke olduğunuz için sizinle maç yaparsak sizi muhatap almış oluruz, buna da FIFA çok kızar. Yanlış anlamayın biz sizi tanıyoruz, bağrımıza basıyoruz ama bizim de elimiz kolumuz FIFA’ya bağlı”.

Ancak ne zaman ki Hasan Sertoğlu önderliğinde KTFF, Kıbrıslı Türk futbolunun içinde bulunduğu kapalı kutudan ve çözümsüzlükten kaynaklı tıkanmış yapısından kurtulmak adına Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bağlı Kıbrıs Futbol Federasyonu’na (KOP) üye olmak için harekete geçti,  işte o zaman bizim yalancıların gerçek yüzü ortaya çıktı.

Nasıl mı? Şöyle; bunca yıldır bize ne diyorlardı? “Sizi muhatap alırsak FIFA bize kızar”. Peki son olayda ne oldu?  FIFA bizzat KTFF’yi muhatap alarak, TC’nin ofis açmak istemesi ile ilgili görüş istedi. Yani net bir şekilde KTFF’yi muhatap aldı. FIFA bizimle muhatap oluyor ama TFF’nin bizimle muhatap olmasını mı istemiyor yani? Külliyen yalan…

Peki TFF bunca yıldan sonra neden kktc’de temsilcilik açmak istiyor? Hem de Sertoğlu’nun KOP restinin hemen ardından…

Kıbrıslı Türk futbolu yıllardır çok zor durumda. TFF bunu şimdi mi gördü? Hayır! Sebebi çok belli…  Sakın bize bunu Kıbrıslı Türk futbolunun önünü açmak için yaptıklarını iddia etmesinler. Şu ana kadar TC hükümetleri için her şey tıkırındaydı. Eroğlu, Serdar Denktaş ve bilimum hamasetçi önderliğinde anavatan aşağı anavatan yukarı, el pençe divan TC’nin her istediğine “tabii efendim” diyen zihniyet, KTFF’nin TC için tehdit olarak görünmemesini sağladı. Ama artık öyle değil.

KTFF’nin başında sağ siyasetten gelmesine rağmen son derece onurlu duruş sergileyen, gerek Eroğlu’nu gerekse de Serdar Denktaş’ı karşısına alan bir kişi var…

KTFF’nin varlığı, kktc’deki kontrolü tamamen elinde tutmak isteyen TC devleti için artık çok rahatsız edici. Bu sebeple yapılan bu son hamle KTFF’yi bitirmek içindir.

Merkez bankasını, ordusunu, sivil savunmasını, itfayesini, suyunu  hatta sermayesini bile ele geçirdikleri bu ülkenin elbette ki futbolunun da  kendi kontrolleri dışında olmasını istemiyorlar. Bu konunun tam da TC’nin Kıbrıs’ta bir gençlik ofisi açarak gençliği kendi kontrolü altına alma projesinin ardından gelmesi bir tesadaüf değil, aynı zihniyetin başka bir versiyonudur.

Hamasetçi cephe ne durumda?

Nerde olduklarını birazdan söyleycem demiştim…
Serdar Denktaş mesela…
Konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Bu ülkenin sadece spordan sorumlu bakanı olarak değil, aynı zamanda eski bir sporcusu ve vatandaşı olarak bunun muhteşem bir girişim olduğunu söylüyorum. Bu benim beklediğimin çok üzerinde bir adım.”
Serdar Denktaş’ın muhteşem dediği şey ne biliyor musunuz?
Kıbrıslı Türklerin onurlarının ezim ezim ezilmesi…
Serdar Denktaş’ın muhteşem dediği şey ne biliyor musunuz?
Kıbrıslı Türklerin iradelerinin gasp edilmesi…
Eroğlu deseniz, en iyisi boşverin! Onda hep aynı terane; 3,5,7,10 kktc şampiyon!

Peki ya Sertoğlu?

Sertoğlu, son zamanlardaki çıkışlarıyla “vatan haini” damgasını yiyen ilk sağcı olmanın haklı gururunu yaşıyor. “Gurur” diyorum çünkü her yanını yalan, dolan, çıkar ve onursuzlukla doldurup adına da vatan dedikleri bu yapıya itiraz etmek, gerçekleri korkmadan söylemek oldukça onurlu bir duruş…

Sertoğlu bu duruşunu hamasetçi cephenin her türlü baskısına rağmen devam ettiriyor. Bu anlamda kesinlikle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sertoğlu’nun açıklamasına bir kez daha bakalım:
“1955’ten bugüne kadar ilk kez böyle bir olay yaşandı. Eğer işbirliği yapılmak isteniyorsa bizimle oturup konuşacaklar. Bizden habersiz FIFA’ya yazmakla olmaz. İşbirliği yapmak isterlerse biz işbirliğine varız. TFF’nin KKTC’de temsilcilik açması KTFF’nin bitmesi demektir. Kesinlikle karşıyız.”
Sağ siyaset geleneğinden gelen Hasan Sertoğlu bile böyle diyorsa, bu sese kulak vermeli…

Mehmet Adaman
Baraka Aktivisti

98 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply