AİLE YASASI İNİSİYATİFİ: SEKS KÖLELİĞİNE HAYIR!

“Aile Yasası Değişmeli İnisiyatifi” çatısı altında birleşen örgütler, “seks köleliği ve insan ticaretini önleyecek yasal ve kurumsal düzenlemelere gidilmesini” istedi. İnisiyatif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde devlet tarafından tahlil sonuçları çıkana kadar karantinada tutulan bir kadının kaçmaya çalışırken yaralanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Açıklamanın tam metni ise şöyle;

“Bizler aşağıda imzası bulunan ve Aile Yasası Değişmeli İnisiyatifi çatısı altında birleşen örgütler olarak, Lefkoşa Devlet Hastahanesi’nde devlet tarafından tahlil sonuçları çıkana kadar karantinada tutulan bir kadının kaçmaya çalışırken yaralanmasını kabul edemeyiz. KKTC devletinin “konsomatris” maskesi altında adaya getirilip, zorla alıkonulan, pasaportlarına el konulan, borçlandırılan ve gece kulüplerinde zorla seks kölesi olarak çalıştırılan kadınlara yasal işlem yapıldığını, vergi alındığını ve yaşanan kölelik koşullarını görmezden geldiğini biliyoruz. Ülkemizde yaşanan bu insanlık ayıbının; Devlet Hastahanesi’ndeki insan onurunu hiçe sayan bölümü aslında KKTC devletinin bu ayıptaki yerini bizlere bir kere daha hatırlatmıştır. Bizler biliyoruz ki insan ticareti sadece gece kulüplerinde gerçekleşmemektedir. Devlet, insan ticaretini, seks köleliğini ve yoksulluktan kaynaklı fuhuşu görmezden gelmekte ve suça ortak olmaktadır. Bu çerçevede; Kıbrıs’ın kuzeyinde seks köleliğini ve insan ticaretini önleyecek yasal ve kurumsal düzenlemelere gidilmesini talep ediyoruz.  Aile Yasası Değişmeli İnisiyatifi olarak, insan hak ve özgürlükleri, adalet ve toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılığı ile bu süreci de takip edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Fema, Magem, Feminist Öğretmen İnisiyatifi, Mesarya Kadın İnisiyatifi, TDP, YKP-Fem, Kuir Kıbrıs, KAYAD, Baraka Kültür Merkezi, Dev-İş, CTP Kadın Örgütü, BKP Kadın Meclisi

49 Paylaşımlar