“Ak Parti Gazimağusa Gençlik Kolları Başkanı” imzalı afiş Mağusa’da

Kıbrıs’ın kuzeyinde Lefkoşa’nın birçok sokağına “Love Erdoğan” afişlerinin asılması bir çok kesimin tepkisini çekerken, bugün de benzeri bir afişin; Mağusa’da “Ak Parti Gazimağusa Gençlik Kolları Başkanı Abdulaziz Balakan” imzasıyla reklam panolarında olduğu görüldü.

Afiş’te İngilizce “love” kelimesinin yanına eş anlamlısı Yunanca kelimenin yazılamsı da dikkatlerden kaçmadı.

Afişlerin asılması Kıbrıs’ın kuzeyindeki işgali bir kez daha suratımıza çarptı.

Amerika’da bulunan Times Meydanı’ndaki reklam panolarına ‘Stop Erdoğan’ yazılmasına tepki gösteren AKP’liler, Türkiye’de ‘Love Erdoğan’ kampanyası başlatmıştı. AKP’li belediyelerin de destek verdiği kampanyada TCDD’ye bağlı Marmaray’daki reklam panoları da kullanılmıştı.

Yabancı bir ülkenin siyasi partisi olan AKP’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki siyasi teşkilatlanmaları ise yine işgali anlatıyor.

Bağımsızlık Yolu 4’lü hükümete AKP’nin statüsünü sormuştu

Bağımsızlık Yolu 9 Şubat 2018 tarihinde AKP Temsilciliği ve Gençlik Kolları’nın ülkemizde yasal olarak kurulup kurulmadığı, hangi mevzuat uyarınca kurulduğu ve faaliyetlerinin ilgili Bakanlıkça denetlenip denetlenmediği konusunda yaptığı bilgi edinme başvurusuna İçişleri Bakanlığı’ndan, “Yabancı derneklerin ülkemizde faaliyet göstermeleri ve/veya temsilcilik açmalarına ilişkin kurallar 23/2016 sayılı Yasa ile düzenlenmiş olmakla birlikte, Bakanlığımızca yürütülen mevzuat içerisinde yabancı bir siyasal partinin ülkemizde temsilcilik açmasını engelleyen herhangi bir kurala rastlanmamıştır.”  cevabı gelmişti.

Fotoğraf: Tacan Reynar

118 Paylaşımlar