Akıncı’da Dev Başlangıç: Büyük Kitle Desteğiyle Adaylığını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün geci Lefkoşa Elysium Park’ta gerçekleştirilen “Güven ve Kararlılık Gecesinde” 2000’e yakın bir kitle desteğinin huzurunda Nisan ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılacağını açıkladı.

Adaylığıma Halk Karar Verdi

Mustafa Akıncı, adaylığının kararını halkın verdiğini belirterek, “Yine gerçek anlamda tarafsız ve bağımsız bir Cumhurbaşkanı olarak görev yapacağımızdan kimse şüphe duymamalıdır” dedi.

Karşılıklı güven ve kararlılık içinde yola devam etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Akıncı, “Kıbrıs sorununu çözme konusunda sergilediğimiz kararlı tutumu sürdürürken, güven artırıcı önlemlerle ilgili çalışmalarımızı, toplumsal konulardaki duyarlılığımızı devam ettireceğiz. Türkiye ile kişilikli ve karşılıklı saygıya dayanan ilişkiler kurma konusundaki samimi yaklaşımımız önümüzdeki dönemde de sürecektir. Önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz siyasetin teminatı; geçtiğimiz beş yılda uyguladığımız siyasettir” diye konuştu.

Elazığ ve Van’a Başsağlığı

Cumhurbaşkanı Akıncı, kürsüye çıktığında katılımcılara desteklerinden ötürü teşekkür ederek, ilk olarak Türkiye’de Elazığ’daki deprem felaketi ardından da bugün Van’da yaşanan çığ felaketinde 33 kişinin can verdiğini ifade etti, yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, acılı ailelerine ve tüm Türk halkına Kıbrıs Türk halkı adına başsağlığı diledi, bir daha böyle acıların yaşanmamasını temenni etti.

“Biz ne Güney Kıbrıs’ın azınlığı olmak, ne de Türkiye’ye bağımlı bir alt yönetim görmek istiyoruz”

Kıbrıslı Türklerin, kktc’yi tek tanıyan Türkiye ile dostluk maçı bile yapamadığını ifade eden Akıncı, Kıbrıs’ta ya adil, dengeli, Kıbrıs Türk halkının haklarını, eşitliğini, özgürlüğünü, güvenliğini sonuna kadar koruyan, karşı tarafı da gören, siyasi eşitliğe dayalı iki kesimli federal bir çözümü zorlayacaklarını ya da  çözümsüzlük ve bağımlılığın artacağını söyledi ve “Biz bunu istemiyoruz. Biz ne Güney Kıbrıs’ın azınlığı olmak, ne de Türkiye’ye bağımlı bir alt yönetim görmek istiyoruz. Biz uluslararasında hak ettiğimiz yeri, Saygınlığı istiyoruz” diye konuştu.

Şehit Ailelerinden Özür Diledi

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarına destek vereceklerini belirten Akıncı, 1974’ün ilk şehidi, Şehit Ecvet Yusuf, Yüksel Ahmet Dereli, Kadir Mehmet, Ali Kırma, Hüseyin Ali Arabacı, Selim Mustafa Mavili, bu şehitlerimizi topluca bir yerde defnedilmiş bulduk. Şimdi onlar da hak ettikleri huzurlu mekanlarına kavuşacaklar” dedi.  Akıncı, “Şimdi ben bu noktada, bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bir vicdan sorumluluğunu yerine getiriyorum ve bu şehitlerimizden ve ailelerinden özür diliyorum, devletimiz adına özür diliyorum. Ve bir dileğimi ifade etmek istiyorum; kardeşlerim bu topraklarda artık elbirliğiyle uğraşalım, mücadele edelim, başka kayıplar, başka şehitler olmasın, bu adada barış olsun, huzur olsun, kardeşlik olsun.” şeklinde konuştu.

Hükümetteyken İcraat Yapmayanlar, “Cumhurbaşkanlığına Gelince Çözeceğim” Diyor

Akıncı, hükümeti Maronit açılımı, kapalı Maraş, Lefkoşa’da park, altyapı gibi konularda eleştiriler yönelitti ve tüm bu konularda hükümetteyken adım atmayanların “Cumhurbaşkanı olunca çözeceğim” demesinin anlaşılmaz olduğunu söyledi.

Türkiye ile her konuda yakın işbirliğine önem verdiğini ifade eden Akıncı, Türkiye’de darbe yapıldığında demokrasinin sivil yönetimin yanında yer aldığını, her konuda Türkiye yönetimleriyle aynı görüşte olmadığını ancak her zaman demokrasi ifade özgürlüğünün yanında olduklarını vurguladı.

Akıncı, tarafsız bağımsız bir Cumhurbaşkanı olmak için çalıştıklarını öyle de olduklarını ancak demokrasiden diyalogdan laiklikten yana olduklarını söyledi.

Akıncı, bu yola çıkarken TDP, TKP-YG, Birleşik Kıbrıs partisi, Bağımsızlık Yolu ve Sol Harekete desteklerinden dolayı teşekkür ederken, en büyük teşekkürü birlikte yürüyeceği halka yaptığını ifade etti.

“Bu yolculuk sancılı geçecek, çünkü çamur kampanyası yeniden alevlendirildi” diyen Akıncı, bir şahsın “Kıbrıs gazetesi köşe yazarlarına para veriyor” dediğini ifade ederek, “Hiçbir işi paralı yaptırmadık hiçbir gazeteciye bizi destekle diye bir haber yaptırmadık bunlar bizim işimiz değil” dedi.

Örtülü ödenek bütçesinin amaçları dışına bir santim dışına çıkılmadığını ifade eden Akıncı, bugün bu konuda kendisini eleştirenlerin bu bütçeyi en çok kullananlar ve savunanlar olduğunu söyledi.

“Çirkef kara çalma çirkin propagandaya bizden kimse alet olmasın katkı yapmasın, bunu İkinci tur için değil insanlığa yakışmadığı için yapmayalım” diyen Akıncı, diğer adayların adaylıklarına partilerinin karar verdiğini, kendisinin bağımsız aday olduğunu ve Adaylığının kararını parti meclisi değil Halkın verdiğini vurguladı.

Akıncı, Seçim harcamalarını Gönüllülerin bağışları ile yapacaklarını, ne kadar toplanırsa o kadar harcayacaklarını ve bunu şeffaf şekilde açıklayacaklarını ifade etti.

“Linç Kültüründen Yana Olanlar Oy vermesin”

Kimsenin adaylığına da karşı olmadıklarını ifade eden Akıncı, halkın en doğru kararı vereceğini belirtti.. Akıncı, “nabza göre şerbetçi” olmadığını ifade ederek, hangi kökenden olursa olsun bu topraklarda yaşayan herkesin kardeşleri olduğunu ancak linç kültüründen yana olanlardan da oy beklemediğini vurguladı.

Kıbrıs Sorunu’nda süreci yıllar sonra ilk kez garantörlerin de katılımı ile BM himayelerinde ve AB’nin de gözlemci olarak bulunduğu 5’li Kıbrıs Konferansı’na taşımayı başardıklarını işaret eden Akıncı, şöyle devam etti:

“Mont Pelerin, Cenevre ve Crans Montana aşamalarında yine halkımıza söz verdiğimiz gibi gerektiğinde inisiyatifler de kullanarak, adil bir çözümün sağlanabilmesi için tüm siyasi partilerimiz ve Türkiye ile de istişare içinde var gücümüzle çalıştık.

“Berlin’de Siyasi Eşitlik, Kararlara Etkin Katılım, Dönüşümlü Başkanlık…

Berlin toplantısında ortaya çıkan sonuç, Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıs Türk Halkı için geçmişten beri üzerinde hassasiyetle durduğumuz ilkeleri içermesi açısından olumlu ve yararlı oldu. Her iki tarafın da onay verdiği BM Genel Sekreteri’nin açıklama metni, çözüm hedefindeki bulanıklığı giderdi. Siyasi eşitlik, kararlara etkin katılım, dönüşümlü başkanlık gibi önemli hususları içeren belgelere vurgu yaptı; stratejik anlaşma hedefi ve ucu açık olmayan sonuç odaklı süreç konusuna açıklık getirdi.

“Ya Fedarasyon ya Bölünmüşlük”

“Önümüzde iki seçenek bulunuyor; ya federal çözüm ya da bölünmüşlüğün pekişmesi…

Görünür gelecekte kktc’nin tanınmışlığının sağlanmasının mümkün olamayacağı açıktır. İki ayrı bağımsız egemen devlet söylemi ile AB içinde iki ayrı devletin varlığı bu açıdan olası bir formül olarak nitelendirilemez.

Gerçek şudur ki; ya akıl yolunda ve makul olanda buluşup federal bir ortaklıkta uzlaşacağız, ya da bölünmüşlük daha da pekişecektir. Bu şekilde statükonun daha kalıcı hale gelmesi sadece Kıbrıslı Türkler için değil, aynı zamanda Kıbrıslı Rumlar için de olumlu bir gelişme olmayacaktır. Uzun vadede Türkiye dahil bölge için de yararlı bir durum yaratmayacaktır. Türk- Yunan ilişkileri yanı sıra, Türkiye-AB ilişkileri de kötüleşmeye devam edecektir.

Kısacası Kıbrıs’ta makul ve mümkün olan federal çözümdür ve bu çözüm doğal gaz konusunda yaşanmakta olan gerginlikler de dikkate alındığında, sadece Kıbrıs için değil aslında bölgemiz için de bir gereklilik haline gelmiştir.”

“Ortaklık Devletinin Tek Elde Olması Adil Değil”

Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının meşru hakları için çözüm yönünde ısrarlı ve istikrarlı politikalarını sürdürürken, bunun altın tepside kendilerine sunulacak bir armağan olmadığının bilincinde davrandıklarını ifade ederek, Kıbrıs’ta “ortaklık devleti” olarak kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek toplum tarafından ele geçirilmiş olmasının adil bir durum olmadığını vurguladı.

“Kıbrıs Türk halkı olarak, iki eşit kurucu devlete dayalı federal bir yapılanma çerçevesindeki meşru haklarımızı sonuna kadar hak ediyoruz. Bunun için de mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Akıncı, “Uluslararası hukuk çerçevesinde onurlu ve saygın yerimizi alıncaya kadar çabamız durmadan devam edecektir. BM parametreleri ve evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde yürüteceğimiz bu çabada özellikle yeni dönemde halkın daha çok katılımının büyük önemi olacaktır. Mevcut statükonun daha da pekişmesini istemeyen toplumumuzun başta sivil toplum örgütleri olmak üzere tüm kesimlerin bu çabaya katılımı ve bu yolu beraberce yürümesi başarı için kaçınılmazdır” dedi.

Güven Artırıcı Önlemler…

Görev yaptığımız dönemde kararlaştırılan tüm güven artırıcı önlemler ve hatta daha fazlası yaşama geçirildi” diyen Mustafa Akıncı, cep telefonlarının her iki tarafta da çalışır olmasının uzun uğraşlar sonunda sağlandığını, bu konuda ortaya konan tüm engellerin tek tek aşıldığını ifade ederek, “Dünyanın en ücra köşesinden bile iletişimi olan Kıbrıslılar kendi adalarında bir yandan diğer yana geçince yitirdikleri iletişim olanağına böylece kavuştular. Bu konuda Kıbrıs Rum tarafının gereksiz itirazları, ısrarlı ve tutarlı tavrımız sayesinde aşılmış oldu” şeklinde konuştu.

Aynı şekilde elektrik konusunda da en başta uzlaşıldığı şekilde şebekelerin kalıcı olarak bağlantısının sağlandığını, böylece üretimden kaynaklanan elektrik kesintilerinde bir tarafın diğer tarafı takviye etmesi ve elektriksiz kalınmamasının sağlandığını ifade eden Akıncı, Derinya ve Aplıç Kapılarının açıldığını, her iki bölge halkının uzun yıllardır ısrarla talep ettiği kapıların açılmasının Mağusa ve Lefke’ye önemli katkı sağladığını vurguladı.

Kültürel alanda düzenlenen çeşitli etkinlikler yanında, 1974’ten beri KKTC’de muhafaza edilen Kıbrıslı Rum ressamlara ait 219 tablo Kıbrıs Rum tarafına iade edilirken, buna karşılık Kıbrıs Rum tarafı da kendi arşivlerinde bulunan 1963 öncesinin Kıbrıslı Türklere ait ses ve görüntüleri bize iade etti.

Kültürel Miras Teknik Komitesi 5 yıllık dönemde 28 tarihi eser ile alanda restorasyon ve konservasyon çalışması yaptı. Othello Kalesi, Mağusa Akkule Kale Kapısı, Ayfilon Arkeolojik Alanı, Apostolos Andreas Manastırı, Baf Ebubekir Cami Minaresi, Osmanlı Su Değirmeni, Esentepe, Tuzla Camileri başta olmak üzere Osmanlı, Ortodoks ve Maronit kültürünün önemli yapıları gibi çok sayıda tarihi eser restore edildi. Mağusa ve Lefkoşa surlarının restorasyonu da devam etmektedir.

“Doğalgaz İş Birliği Alanı Olmalı”

Akıncı, doğalgaz konusuna da vurgu yaptı:

“Kıbrıs adası ve etrafındaki doğalgaz gerek iki toplum, gerekse bölge ülkelerinin işbirliği yapmaları halinde gelecekleri için potansiyel zenginlikler içermektedir. Bu ortak zenginlikte her iki toplumun da payı vardır. Denizlerimizin altında bulunan doğal gaz yataklarını gerginlik değil, verimli bir iş birliği alanı olarak değerlendirmek gerekir.

Bu çerçevede Rum tarafına 2019 Temmuz ayında yaptığımız ortak komite önerisinin yeterince değerlendirilmeyerek reddedilmiş olması ciddi bir yanlış oluşturmuştur. Önerimiz ortak komitenin yapısı, hedefleri ve çalışma yöntemini belirlerken ayrıca bir fon oluşturulmasını ve fondan nasıl yararlanılacağı nı da kapsıyor. Biz, Doğu Akdeniz’de gerginlik ve çatışma yerine, iş birliği ve barış koşullarının gelişmesini istiyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Kıbrıs sorununun çözümünün sadece Kıbrıs için değil, tüm bölge için bir ihtiyaç haline geldiğinin bilinci içerisinde hareket etmeye devam edeceklerini de vurgulayan Akıncı, Kıbrıs konusunda şunları vurguladı:

Güney Kıbrıs’ta yaşayan Maronitlerin KKTC’deki köylerine dönebilmesi yönünde devletin ve hükümetin tüm ilgili kurumlarının ortak karar alması sağlanarak, açılımın hazırlıkları süratle başlatıldı. Cumhurbaşkanlığının koordinasyonunda ihtiyaçlar, bütçe ve uygulama planı hazırlandı. Hükümet, uygulama aşamasına gelindiğinde yetkinin kendisinde olduğu gerekçesiyle, Maronit Açılımı’nın tamamlanması sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı.

Toplumsal Sorunlar

Halkın talepleri göz önünde bulundurularak toplumsal konularda yürütülen projeleri geliştirerek daha geniş alanlara doğru yayacaklarını söyleyen Akıncı konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Hükümette hangi parti ya da partilerin olduğuna bakmaksızın, toplumsal sorunların çözümü için katkı sunmaya, öneri geliştirmeye ve inisiyatif üstlenmeye devam edeceğiz. Yasalar ve atamalar konusunda hukuka, toplumsal ihtiyaçlara, bilgi ve liyakata uygun hareket etmeye devam edeceğiz.

Maronit Açılımının uygulamasını üstlenen hükümetlerin bu konuda herhangi bir adım atmamaları karşısında teşvik edici ve zorlayıcı olacağız.

Kültür ve sanatla bütünleşmemiş bir kalkınma hiçbir zaman tam bir gelişme sayılamaz. Bu bilinçle hem kendi bünyemizdeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın gelişimini, hem de ülke kültür ve sanat alanında yürütülen çalışmaları desteklemeyi sürdüreceğiz.

Lefkoşa’ya ortak sorumluluk anlayışıyla ve başkent belediyesinin katılımının öneminin bilincinde olarak kent parkı kazandırılmasına yönelik projenin, ilgili tüm kurumlarla iş birliği içinde hareket edilmesini sağlayarak hayata geçirilmesine önderlik edeceğiz.

İlk dönemde kurumsal yapılanmasını tamamlamasına ve toplumla etkin biçimde buluşturulmasına öncelik verdiğimiz Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın, önümüzdeki dönemde ideal sanatçı sayısına ulaşmasını ve kendine ait bir konser ve çalışma salonuna kavuşması yönündeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Temiz Düşün Çevre Projesi çerçevesinde ülkemizde çevre konularındaki bilinci artırmaya yönelik çalışmalarımıza yoğun biçimde devam edeceğiz.

Spora katkı yapmaya devam ederek federasyonlarla iş birliği içinde, başlattığımız sportif etkinlikleri kalıcı ve kurumsal hale getireceğiz.”

Türkiye ile Kişilikli İlişki

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye ile ilişkileri daha iyi bir noktaya taşıyacak önemli unsurun, Kıbrıslı Türk toplumunun kendi kendine yetecek bir ekonomik yapıya kavuşması ve kendine ait tüm kurumlarda gerçek söz sahibi olacağı güçlü bir demokrasiye ulaşması olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türkiye ile iyi ilişki içinde olmak Kıbrıslı Türklerin samimi arzusudur. İyi ilişkinin en önemli gereklerinden birisi hiç kuşkusuz karşılıklı saygı ve eşit iletişim koşullarının oluşmasıdır.

Türkiye ile aramızda hiyerarşik değil eşit bir ilişkinin kurulması, dostluk ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendirecek bir unsurdur.

Bu nedenle Türkiye ile karşılıklı yarar temelinde iş birliğini gözeten, kişilikli ilişkiler kurulmasının önemini en başından beri vurgulamaktayız.

Güçlü tarihsel bağlarımız olan yanı başımızdaki Türkiye ile toplumsal ve kültürel etkileşimler içinde olmakla birlikte, yüzyıllar içinde oluşan kendimize özgü bir yaşam biçimimizin, duyarlılıklarımızın ve beklentilerimizin olması son derece doğaldır. Bu çerçevede benzerliklerin yanında farklılıkların olması da anlaşılır bir şeydir.

Kıbrıslı Türkler kendilerini ifade ederken kısıtlanma duygusu içinde olmamalı, kendi görüşlerini açık biçimde yansıtabilmelidir. Unutulmamalıdır ki samimiyet ve açıklık, dostluğun en değerli kaynaklarından birisidir.

Özellikle hayatımızı doğrudan etkileyebilecek durumlarda Kıbrıslı Türklerin hassasiyetlerinin gözetilmesi gerekmektedir. Zorlama adımların olumlu sonuç vermeyeceği gibi iyi ilişkileri bozacağı da akıldan çıkarılmamalıdır.

Türkiye ile ilişkileri daha iyi bir noktaya taşıyacak bir diğer önemli unsur, Kıbrıslı Türk toplumunun kendi kendine yetecek bir ekonomik yapıya kavuşması ve kendine ait tüm kurumlarda gerçek söz sahibi olacağı güçlü bir demokrasiye ulaşmasıdır. Bir ilişkide iki taraftan birinin hep edilgen konumda kalmasını beklemek ne kadar yanlışsa, bir tarafın sürekli olarak diğerinin yardımlarına bağımlı olarak yaşamayı seçmesi de o kadar yanlıştır.

Kendi ayakları üstünde durabilen, kendi kendini yönetebilen, ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü bir KKTC’nin, sadece Kıbrıslı Türklerin değil aynı zamanda Türkiye’nin de yararına olacağına inanıyoruz.

Görev süremizin daha ilk gününden itibaren Türkiye Cumhuriyeti ile karşılıklı saygıya dayanan, eşitlik ve kardeşlik temelinde bir ilişki kurulması için kararlı ve özenli bir tutum sergiledik.

Karşılıklı yarar temelinde iş birliğini gözeten, kişilikli ilişkiler kurulması için çaba harcadık. İlişkileri sürdürürken, KKTC Cumhurbaşkanlığının, Kıbrıs Türk toplumunun iradesini yansıttığı gerçeğini aklımızdan hiç çıkarmadık.

Kıbrıs sorununu çözme arayışları sürerken, siyasal partilerimizin yanı sıra Türkiye makamları ile de yakın istişare içerisinde olduk. Müzakerelerin özellikle Mont Pelerin, Cenevre ve Crans Montana gibi en önemli aşamalarında bir yandan Kıbrıs Türk toplumunun haklarını gözeten adımlar atarken aynı anda Türkiye ile birlikte hareket edilmesinin önemini bilerek ilerledik.”

Akıncı, farklı konularda görüşlerini anlattıklarını, görüşlerden yararlandıklarını, zaman zaman fikir ayrılıkları da yaşandığını ifade etti. 

Akıncı, “bazı durumlarda inisiyatif almamız gerektiğinde bunu yapmaktan da çekinmedik. 5 yıl önce göreve talip olurken aynen şöyle demiştik: ‘Kıbrıs Türk toplumunun özne olma yeteneği yıllar geçtikçe erozyona uğramıştır. Bunu ancak kendi irademize sahip bir toplum yapısıyla bertaraf edebiliriz. Gerek Türkiye, gerekse Güney Kıbrıs ile izlenecek siyasette, teslimiyetçi ya da çatışmacı değil, uzlaşmacı olunacak; uzlaşmanın temelinde ise karşılıklı haklara saygı yer alacaktır. Kıbrıs Türk toplumunun liderliği her zaman ikna edilen konumda olmak zorunda değildir. İnisiyatif almayı ve ikna edici olmayı başarmamız gerekmektedir.’ Görev süremiz boyunca bu sözümüzün gereklerini yerine getiren bir davranış içerisinde olduk” dedi.

“Kıbrıs, beşli konferans aşamasına böyle ulaştı” diyen Akıncı, şöyle devam etti:

“Türk tarafı olarak konferans öncesinde tüm konuları etraflıca tartışıp olgunlaştırmamız ve iyi bir hazırlık yapmamız sayesinde konferans boyunca oldukça özgüvenli ve uyumlu bir ilişki yürüttük. Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs açıklarında bulunan hidrokarbon kaynaklarına ilişkin ortak tavır belirleme konusunda da Türkiye ile iş birliği içinde çalıştık.

Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş yönetimine karşı 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü karşısında ilk tepkiyi ortaya koyan, henüz bu girişimin sonucu belli değilken KKTC Cumhurbaşkanlığı makamı olmuştur.

Halkın oyu ile göreve gelmiş sivil yönetimin yanında yer alarak askeri darbeye böylesine net bir karşı duruş, Türkiye ile ilişkilerimiz konusundaki samimi ve dürüst yaklaşımımızın ve demokrasiye bağlılığımızın bir göstergesidir.

Türkiye’nin barış ve huzur ortamını yakalaması en büyük arzularımızdan biridir. Terör tehdidinden arınması, komşuları ve bölge ülkeleriyle sorunlarını çözmesi, Türkiye’yi hiç kuşkusuz çok daha güçlü bir hale getirecektir.

İlk dönemde olduğu gibi ikinci dönemde de Türkiye ile dostluk bağlarını kuvvetlendirmeyi amaçlayan, ortak yarar paydasında buluşan karşılıklı anlayış ve iş birliği ruhuna uygun iyi ilişkiler kurulması için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Başta Kıbrıs sorunu ve hidrokarbon konusu olmak üzere, her türlü bölgesel ve ikili konuyu, yapıcı ve sonuç odaklı bir anlayışla, birlikte ele almaya ve değerlendirmeye her zamanki gibi çaba göstereceğiz.

Geçmiş beş yılda olduğu gibi, gelecek dönemde de iyi ilişkinin ancak eşit ve açık yürekli bir iletişimle sağlanabileceğini bilerek davranacağız. Özgün yanlarımızı, yerel hassasiyetlerimizi ve demokratik, laik ilkelerimizi gözetmeyi hem bir hak hem de saygı duyulması gereken bir davranış olarak göreceğiz. Kurumsal yapımızı güçlendirme ve kendi kendine yetme yolunda adımlar atmanın önemini bilerek, bu yönde her türlü çabayı sergilemeye devam edeceğiz.”

“Siyasi partiler elbette demokratik yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarıdır. Fakat Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir partinin sınırları içine hapsedilemeyecek kadar kapsayıcı ve kucaklayıcı bir anlayışla hareket etmesi önemlidir.

Cumhurbaşkanlığı, partisel bağlılıkların toplumsal sorumlulukların önüne geçirilmesine izin verilebilecek ya da parti başkanıymışçasına yürütülebilecek bir görev değildir. Topluma liderlik eden makamın yüzü herhangi bir partiye değil topluma dönük olmalıdır.

Tarafsızlık; görüş, örgüt ve parti farkı gözetmeksizin toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durmayı gerektirirken, asla görüşsüz, tavırsız ve ilkesiz olmak değildir. Demokrasi, insan hakları, sosyal adalet, laiklik, barış ve özgürlük gibi ilkeleri savunmak, halkımıza olan sorumluluğumuzun vazgeçilmez gerekleridir.

Ülkemizde daha iyi yaşam koşullarını yaratma; özgürlüğümüze ve özgünlüğümüze yönelebilecek tehditlere karşı durma mücadelesinde tarafımız hiç kuşkusuz halkımızın yanıdır.

Partisel konular ve yarışlar Cumhurbaşkanı’nın taraf olacağı veya mesai harcayacağı konular değildir. Cumhurbaşkanı’nın, partili partisiz tüm yurttaşları eşit biçimde temsil edebilmesinin ilk koşulu, gerçek anlamda partiler üstü bir konumda yer almasıdır.”

Akıncı konuşmasını; “Savaş değil barış, çatışma değil uzlaşı, şiddet değil hoşgörü, biat değil özgürlük, bağnazlık değil çağdaşlık, tek doğru değil çoğulculuk ve demokrasi için hep beraber yola devam edeceğiz” diyerek tamamladı.

(GencTV)

2K Paylaşımlar