Levent Schools Başka İşe Başvuran Öğretmenlerin İşine Son Verdi: “Sermayenin Devlet Kurumlarında Köstebekleri mi Var?”

Levent Schools Ltd., kktc Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı münhale başvurdukları gerekçesiyle bir grup öğretmenin işine son verdi.

www.ankaradegillefkosa.org’ın ele geçirdiği fesih ihbarnamesinde, Levent Schools Ltd’ye bağlı okullarda göreve başlayacak olan öğretmenlere imzalatılan iş sözleşmesinde, öğretmenlerin kamu ve/veya özel sektörde başka bir işe başvurmaları durumunda, bunun patron tarafından haklı fesih sebebi olarak sayılabileceği görülüyor.

Bu durumun bir insan hakkı ihlali ve Anayasa’ya aykırı olmasının yanı sıra esas nokta sermayenin kktc Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir münhale kimlerin başvurup, sınava kimlerin girdiğine dair bilgiyi nasıl edinmiş olduğu.

Sınava katılan adayların bilgilerinin Bakanlık mı yoksa Kamu Hizmeti tarafından mı sızdırıldığı meçhul.

Gizliliğe gölge düşmemesi adına sınav sonuçları aday numarası ile açıklanırken sermayenin bu bilgiler ulaşması “Sermayenin devlet kurumlarında köstebekleri mi var?” sorusunu akıllara getiriyor.

Kamuda Örgütlü Sendikalar Ne Yapacak?

Sendikal örgütlülükten yoksun bulunan özel sektörde hayasızca bir sömürüye maruz bırakılan çalışanların daha iyi çalışma koşullarına sahip olmak nedeniyle başka münhallere başvurmalarının önünün kesilmeye çalışılıp, başvurunca da işlerinden edilmesi konusunda ise eğitim sendikalarının adım atmayacağı merak konusu.

İşte o fesihname:

1K Paylaşımlar