Akkuyu Nükleer Santraline Karşı Ara Bölgede Eylem Düzenlendi

Çernobil faciasının 33. yıldönümünde Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasına karşı ara bölgede eylem düzenlendi. Bağımsızlık Yolu’nun da bileşeni olduğu nükleer karşıtı eylemde Sol Anahtarı ve Androula Shiati de müzikleriyle katıldı.

40’ın üzerinde örgütün imzacı olduğu eylemde okunan ortak açıklamada örgütler Kıbrıs’ta yaşayan tüm halklara çağrı yaparak yanıbaşımızdaki Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasına karşı mücadeleye çağırdı. Eylem ara bölgede insan zinciri oluşturulmasıyla son buldu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Kıbrısta yaşayan tüm halklara nükleere karşı ortak mesajımızı göndermek için Ara Bölge’de insan zinciri oluşturuyoruz. Girne sahillerinden kısa bir mesafe uzaklıkta nükleer bir santralın inşasının çevre açısından yol açacağı ciddi olumsuz sonuçlara ilişkin tehlikelere son yıllarda defalarca işaret ettik. Nükleer enerjinin ne kadar tehlikeli olabileceği görülmüştür. Çernobil ve Fukuşima kurbanları bunu bize her gün hatırlatmaktadır. Bir kaza ya da sızıntı Doğu Akdeniz bölgesinde çevrede yol açacağı büyük yıkımın dışında, binlerce insanın hayatını da tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle ve aynı zamanda Çernobil faciasının 33. Yıldönümünde Akkuyu Nükleer Santaralı’nın inşasına karşı olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz.

0 Paylaşımlar