AKP Dayatması Yasa, Komitede Oyçokluğuyla Onaylandı

kktc Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Meclis’e geri gönderilen Din İşleri Yasası’nı oyçokluğuyla onayladı.

UBP Milletvekili Ahmet Kaşif başkanlığında toplanan komitede CTP milletvekilleri Ahmet Gülle ve Erkut Şahali,  DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ve UBP Milletvekili Dr. Esat Ergün Serdaroğlu’nun katıldığı komite toplantısında, sözde öneri sahibi UBP Mağusa Milletvekili  Dursun Oğuz ile  Başbakan Yardımcılığı, Başsavcılık, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nden yetkililer de yer aldı.

Yasa Ne İçeriyor?

Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasası, yurt dışından gelen din görevlilerinin, devletin, yani Din İşleri Dairesi’nin maaşlı bir memuruna dönüştürülmesini içeriyor.

Yasa ile ayrıca, Din İşleri Dairesi’nin personel sayısı 5 katına çıkarılarak vatandaşın sırtındaki mali yük artırılacak, eğitime, sağlığa para yok denilirken “din işlerine” çok daha fazla bütçe ayrılmış olacak.

Ayrıca değişiklik yasası ile, Din İşleri Dairesi’nin bütçesi, Bakanlar Kurulu kararına gerek duymayacak şekilde özerkleştirecek.

İlgili Haberler;

AKP Dayatması Gerici Yasa Meclis’ten Geçti

Sessiz Sedasız Yeni Yasa: “Kuran Kursları Yasallaşacak, Din İşleri Bütçesi Özerkleşecek, İthal ‘Din Görevlileri’ Memur Sayılacak”

Örgütler, Din İşleri Dairesi Yasasını Meclis Önünde Protesto Etti

55 Paylaşımlar