AKP’nin Şeriatçı Faşizmi : Şeriatçı faşistler Gazi Mahallesine ve HDP Binalarına saldırdı

 

15 Temmuz darbe girişimine karşı Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkma çağrısıyla, Türkiye’den Suriye’ye gidip savaş deneyimi kazanan cihatçı çetelerin  polisin yanında silahlı çatışmalara katılması ve yine Tayyip’in ve AKP hükümet üyelerinin çağrısıyla sokağa dökülen şeriatçı faşist grupların İstanbul’un devrimci duyarlılığıyla tanınan mahallesi Gazi’ye doğru harekete geçmesi dikkatleri çekti

 

İBDA-C’liler

 

TSK bünyesindeki bir grup askerin dün (15 Temmuz) gerçekleştirdiği darbe girişimine karşı Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkma çağrısıyla, Türkiye’den Suriye’ye gidip savaş deneyimi kazanan cihatçı çeteler de polisin yanında silahlı çatışmalara katıldı.

 

15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul ayağında yaşanan çatışmalarda polisin yanında çatışan bazı “sivil”lerin, daha önce Suriye’de de savaşan İBDA-C’liler olduğu ortaya çıktı.

 

Çete üyelerinden birinin “Nakşi Sırrı Kavgamız” adlı Facebook hesabında yaptığı paylaşımlarda ise İBDA-C’ye yakın Müslüman Anadolu Gençliği mensubu olduğu ve Suriye’deki çatışmalara katıldığı anlaşılıyor.

ibda-c

 

Gazi Mahallesi’ne şeriatçı faşistler saldırdı

 

 

15 Temmuz gecesi yaşanan olaylarda polislerle birlikte çatışmalara katılan bu şeriatçı çetelerin bu akşam ise İstanbul’un devrimci duyarlılığıyla tanınan mahallesi Gazi’ye doğru harekete geçtiği bildiriliyor.

 

Gazi’ye yönelen AKP’liler mahalleliler tarafından püskürtüldü. AKP’lilerin beş aracının mahalleli tarafından tahrip edildiği, polisle mahallenin gençleri arasındaki çatışmanın sürdüğü bildiriliyor.

 

Tekbir sesleriyle geldiler

“AKP’li gruplar 19:00 civarında tekbir sesleriyle Gazi Mahallesi Yeni Karakol’un 200 metre gerisine kadar geldiler. Mahalleli saldırıyı püskürttü. Ardından polis mahalleliye gaz bombalarıyla saldırdı. Bazı yerlerde polisin ‘Vur emri var’ şeklinde anons yaptığı öne sürüyor. Mahalleli gençler polisin arka sokaklardaki kovalamacası sürüyor. Çatışma özellikle, İsmetpaşa Caddesi ve Cemevi çevresinde devam ediyor. Gazi halkında gergin bir bekleyiş var.”

 

HDP binalarına da saldırdılar

 

Öte yandan Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla bugün (16 Temmuz) eylemler yapıldı. Malatya, Osmaniye ve Hatay/İskenderun’da düzenlenen eylemlerde HDP binasına saldırıldı.

 

Malatya’da HDP ve DBP il binalarının tabelalarını söken saldırganlar, içeride bulunan sandalye ve masaları da kırdı.

 

Ayrıca Saldırganlar HDP Osmaniye il binasına taşlı saldırıda bulundu. Binanın camlarının kırıldığı saldırıda, maddi hasar meydana geldi. Sabah parti binasına gelen HDP’liler saldırının gerçekleştiğini fark etti.

 

İskenderun’da da Gültepe Mahallesi’nde bulunan HDP Mahalle Temsilciliği, dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafında tarandı. Kimsenin bulunmadığı temsilcilikte maddi hasar meydana geldi. Sabah temsilciliği açmaya geldikleri zaman saldırıyı fark eden HDP’liler, bu saldırıyı dün gece darbe girişimi için meydanlara çıkan AKP’liler tarafından yapılmış olabileceğini belirterek, saldırı hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

 

 

 

35 Paylaşımlar