AKSA HALKLA ALAY EDİYOR!

(ADL Özel)
Kıbrıs’ın kuzeyinde çevreye en çok zarar veren kurumların başında gelen AKSA Enerji Üretim A.Ş halkla alay edercesine “çevre” konulu fotoğraf yarışması düzenliyor.
Gerek Kalecik’teki tesislerinden yayılan dumanlar gerekse de tesisleri için petrol taşıma işlemleri sırasında başta Kalecik ve Boğaz bölgesine ekolojik zarar veren AKSA, özellikle geçtiğimiz yıllarda yaşanan petrol sızıntısı faciası ile gündeme gelmişti. Bu olayın ardından çok sayıda örgüt AKSA’nın tesis binası önünde eylem gerçekleştirmişti.
aksa 2 aksa 3
Resimlerde AKSA’nın petrol sızıntısı ile doğaya verdiği zararlar görülüyor.
SOSYAL SORUMLULUK ADI ALTINDA ÖRTBAS
AKSA’nın düzenlemek istediği bu yarışmayla yapmaya çalıştığı şey ise açık bir şekilde yıllardır yarattığı ekolojik kirliliğin üzerini örtmek. Dünya’nın bir çok ülkesinde pek çok şirket bir çok kötü icraatlarını sözde sosyal sorumluluk projeleri ile örtbas etmeye çalışıyorlar. İşçi hakları, kadın ve çocuk emeği sömürüsü, ekolojik katliamlar, halka GDO’lu ürünler sunmak vb. konularda çok sayıda şirket engellilere yardım, çocuk hakları, çevre duyarlılığı, kadına karşı şiddetin durdurulması gibi konular üzerinden göstermelik icraatlar içine girerek halkta kendilerine yönelik oluşan tepkiyi engellemeye çalışıyorlar. AKSA’nın  bugün yapmaya çalıştığı yarışma ile amacı da farklı değil. Yıllardır doğayı mahfeden AKSA bir fotoğraf yarışma ile yarattığı mağduriyetleri makyajlamaya çalışıyor.
102 Paylaşımlar