EMEK DÜŞMANLARI BİR BİR ORTAYA ÇIKIYOR!

(ADL Özel)

Özel sektör emekçilerinin sendikalaşma mücadelesi büyüdükçe farklı çevrelerden bu konuda çeşitli yorumlar da gelmeye devam ediyor. Ortaya koyulan görüşler ile herkes safını belli ederken kimlerin emeğin yanında kimlerin ise emek düşmanı bir politikayı izlediği açığa çıkıyor.. Sanayi Odası, Ticaret Odası, İŞAD ve GİAD başkanlarının özel sektörde sendikalaşmaya karşı çıkmalarının ardından, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Sekreteri Hasan Taçoy da özel sektör emekçilerinin sendikalaşmasına karşı olduğunu söyledi.

Diyalog Gazetesi’nin, CTP-BG ile DP-UG hükümetinin neden bozulduğu konusundaki sorularının cevaplayan DP-UG Genel Sekreteri Taçoy özel sektörde sendikalaşma konusuna da değindi ve özel sektör emekçilerinin sendikalaşmasına reel sektörün hazır olmadığını iddia ederek karşı çıktı. Bunca yıldır çeşitli hükümetlerde farklı farklı görevler üstlenen fakat emekten yana en ufak bir icraata girişmeyen Taçoy, ILO kurallarının uygulandığı takdirde sendikaya ihtiyaç olmayacağını söyledi.

Özel sektörde sendikalaşma konusunda “reel sektör buna hazır değildir. Kamuda verimliliği artırmaya çalışırken yeni reformlar gündeme getirirken bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ayrıca İLO sözleşmeleri bu ülkede doğru şekilde uygulanırsa sendikalaşmaya da gerek yokturşeklinde konuşan Taçoy, bugün ve geçmişte mensubu olduğu siyasi partilerin her fırsatta savundukları kktc’nin, iş çalışanların örgütlenmesi konusuna gelince bunu kaldırmayacağını iddia ederek özel sektör emekçilerin yaşadıkları hak gasplarını umursamadığını gösteriyor.

0 Paylaşımlar