Aktuğ: Hisarköylü Aile Sağlık Bakanlığı’nın Talimatıyla Evlerine Gönderildi

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, yurt dışından adaya dönen ve Hisarköy’deki evlerinde gözlem altına alınan iki yurttaşa ilişkin, “Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla evde karantina sürecini geçirecekler” dedi.

Girne Postası’na konuşan Aktuğ, İngiltere’den gelen ailede kronik rahatsızlıklar bulunduğuna işaret ederek, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği izinle iki vatandaşın gözlem sürelerini evde tamamlayacaklarını dile getirdi.

Ailenin konuya hassasiyetle yaklaştığını ve bilinçli olduğunu belirten Aktuğ, “Aile fertlerinden birinin yaşı 77’dir. İleri derecede şeker ve alzheimer hastasıdır. Kendisine eşi bakıyor. Durumun ciddiyetinin farkındalar. Evlerinden dışarı kesinlikle adım atmayacaklar. Kendi istekleriyle evlerinin önüne yurt dışından geldiklerini belirten bir tabela astırdılar. Gerekli denetimler yapılacak” diye konuştu. 

Ailenin evde yeterli stoku da yaptığını dile getiren Aktuğ, “Ailenin çocukları önlem almış, gıda stoku yapmış. İhtiyaçları olması durumunda muhtarlıkla iletişime geçecekler” dedi.

Hisarköy Muhtarlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasından sonradan haberdar olduğunu dile getiren Aktuğ, “Hisarköy muhtarı Canpolat Şemi’nin ailenin evlerine gönderilmesinden sonra haberdar olduğunu ve kendi çabalarıyla Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi aldığını öğrendik. Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla bu karar alındı” diye konuştu.

Aktuğ, yurt dışından gelecek diğer kişilerle ilgili net bir bilgisinin olmadığını söyledi.

258 Paylaşımlar