Almanya’da Önlemler Gevşetildi Bulaşma Oranı Yükseldi

Almanya’da Koronavirüs salgınıyla mücadele için yürürlüğe sokulan önlemlerin gevşetilmesi tartışmaları sürerken virüsün bulaşma oranı yeniden yükselişe geçti ve bulaşma oranı yeniden 1’e çıktı.

Bir hastanın virüsü ortalama bir kişiye daha bulaştırması anlamına gelen bu sayı, geçen hafta Almanya ortalamasında 0,7’ye inmişti. Siyasetçiler mağaza ve dükkânların açılması ve bazı okulların eğitime başlaması gibi kararları, bu gerilemeye bağlamıştı.

Uzmanlar, virüsün kontrol altında tutulabilmesi için bulaşma oranının 0,5’lerde olması gerektiğini vurguluyor. Başbakan Merkel, eyalet başbakanlarını önlemleri gevşetmede aceleci olmakla eleştirmiş, bulaşma sayısının artmasının önlemlerin yeniden sertleştirilmesine yol açabileceğini söylemişti.

Öte yandan Robert Koch Enstitüsü verilerine göre yeni vaka sayısı son 24 saatte bin 144 arttı ve toplam vaka sayısı 156 bin 337’ye ulaştı. Dünden bu yana 163 kişi Corona virüsü salgını nedeniyle yaşamını kaybetti ve şimdiye dek ölenlerin sayısı 5 bin 913’e çıktı. İyileşenlerin sayısı ise 114 bin olarak açıklandı.

GazeddaKıbrıs

283 Paylaşımlar