Amerika ve Çin’de COVID-19 Aşısında İlerleme

Washington (AP) – Üç potansiyel COVID-19 aşısı, Çin ve ABD’deki gönüllülerde erken aşama testlerinde hızla ilerleme kaydediyor, ancak gerçekten işe yarayıp yaramayacaklarını kanıtlamak için hala uzun bir süreye ihtiyaç olduğu belirtildi.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in CanSino Biologics’in aşı adayını test etmenin ikinci aşamasına başladığını söyledi.

ABD’de, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Moderna Inc. tarafından yapılan bir aşı çalışması da çok geride değil. Geçen ay deneysel aşıyı alan ilk kişi ikinci bir doz için Salı günü Seattle kliniğine döndü.

NIH bulaşıcı hastalık şefi Dr. Anthony Fauci, Associated Press’e şu ana kadar “kırmızı bayrak yok” dedi ve bir sonraki daha büyük test aşamasının Haziran ayında başlayacağını umduğunu dile getirdi.

Inovio Pharmaceuticals’tan üçüncü bir aday geçen hafta ABD’de ilk adım güvenlik testi için deneysel aşıyı yapmaya başladı ve çalışmalarını Çin’de genişletmeyi umuyor.

İlk testler güvenliğe odaklanıyor ve her iki ülkedeki araştırmacılar farklı dozlarda farklı aşılar deniyorlar.

Ancak ikinci aşamaya geçmek, birçok insanda aşıların test edilmesine izin veren kritik bir adımdır ve enfeksiyona karşı koruma belirtilerini araştırır.

Geçtiğimiz hafta CanSino, iki doz denemeaşısını karşılaştırarak bir sonraki çalışmaya 500 kişiyi kaydetmeyi amaçladığını gösteren bir rapor hazırladı.

İleriye baktığımızda Fauci, “yeni koronavirüs yaz ve sonbaharda yeterince geniş bir şekilde bulaşmaya devam ederse, daha önce büyük olasılıkla tahmin edilen 12 ila 18 aydan biraz daha erken bir zamanda büyük çalışmaları bitirmenin mümkün olabileceğini” söyledi.

Fauci, “lütfen bu uyarıya dikkat çekelim: İlacın etkili olduğunu varsayıyorum. Bakın, bu büyük ‘varsayım’” dedi. “Etkili olmalı ve güvenli olmalı.” sözlerini ifade etti.

Çin’deki bir basın toplantısında yetkililer, çalışmaların düzgün yapılması gerektiği konusunda da uyardılar.

Çinli bir biyofarmasötik uzmanı Wang Junzhi, “Acil bir durumda olmamıza rağmen, aşı incelemelerinde güvenlik ve etkililik standartlarını düşüremeyiz.” şeklinde konuştu. “Halk çok dikkat ediyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü bu hafta, dünyanın dört bir yanındaki gelişme aşamalarında olan beş düzineden fazla aşı adayını dile getirdi. Birçok araştırma grubu işi hızlandırmak için bir araya geliyor; Salı günü yapılan duyuruda, aşı devleri Sanofi ve GSK, adaylığa ortak olan en son üye oldular.

DSÖ’nün listesinde aşı yapmak için çok çeşitli yollar var – bu yüzden bir deney ortadan kalksa da, umarız başka bir deney olacaktır.

CanSino’nun aşısı, Ebola’ya karşı korumak için oluşturduğu genetik olarak tasarlanmış bir aşı üzerine kuruludur. Önde gelen ABD’li adaylar, koronavirüs genetik kod parçasının kopyalarından yapılan farklı bir yaklaşım kullanıyor.

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fabc3340.com%2Fnews%2Fcoronavirus%2Fsearch-for-a-covid-19-vaccine-heats-up-in-china-us%3Ffbclid%3DIwAR1WrI6EDTXk1gJxjX2zJJCae6D4ahGlt9QMQ5pOghEbMWvfryyW3n2_64E&h=AT31Bd4UDAYwAyVoQfBB293UkgWU8MpmJBrpBbKC0swixLmSkF319c7lwQH8vBBwYZk-ZVud19D8JkGBq_KZIyF8CLnlqRHgrO3PVQewYjBAwq3qLV65sPtsIToufGmJqmJk15o
6 Paylaşımlar