Anastasiadis Hükümeti Halktan Korkuyor “Ordu Göreve” Diyor

P90_CyprusKıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, yasal değişiklikle Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri’ya gösterilere müdahale yetkisi vermeye hazırlanıyor. Güney basınında yer alan haberlere göre, orduya “vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit edecek olaylı gösterilerde veya kriz durumlarında müdahale hakkı” veren tasarıya milletvekilleri yanında Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri’ Komutanı Korgeneral Stilianos Nasis’ten de tepki geldi. Nasis, demokratik bir ülkede ordunun tek görevinin düşman tehdidiyle mücadele etmek olduğunu söyledi.

 

Güney’de hükümet eliyle ‘askeri vesayet’e doğru…

Güney’de kapitlasit krizin derinleşmesi ile birlikte artan toplumsal huzursuzluk egemenleri koltuklarında rahat oturtmuyor. Geçtiğimiz gün Kıbrıs Cumhuriyeti’nde tartışılan ve hükümet tarafından önerilen orduya  toplumsal olaylara müdahale yetkisi verilmesi girişimi bunun en bariz göstergesi. Kriz derinleştikçe ve egemenler çıkış yollarını  bulamadıkça, baskı ve krumsal şiddet aygıtlarının kapasitesini ve yetkilerini geliştirme yönüne gidiyorlar.

ADL

 

Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, yasal değişiklikle  Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri’ya gösterilere müdahale yetkisi vermeye hazırlanıyor.

Haravgi gazetesi, “Hükümet Askerin Gösterilere Müdahale Etmesini İstiyor” başlıklı haberinde, Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri yasasının  5’inci maddesinde yapılması öngörülen değişiklikle, “vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit edecek olaylı gösterilerde veya kriz durumlarında müdahale hakkı” tanındığını yazdı.

 

Gazete, yasa tasarısının Meclis Savunma Komitesi’nde dün tartışıldığını, komitedeki milletvekillerinin bu maddeye tepki gösterdiklerini kaydetti.

Habere göre, Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri’’nun müdahale etme hakkına Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri’ Komutanı Korgeneral Stilianos Nasis’ten de tepki geldi. Nasis, demokratik bir ülkede, askerin bu tarz gösterilere müdahale etmesinin anlaşılmaz bir durum olduğunu ve Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri’’nun tek görevinin düşman tehdidiyle mücadele etmek olduğunu söyledi.

Milletvekilleri de, Kıbrıs Cumhuryeti Silahlı Kuvvetleri’ya böyle bir hak tanınmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, demokratik bir ülkede askerin olaylı gösterilere müdahale etme hakkı bulunmadığını belirttiler.

36 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply