Ankara’ya Diyet Kamu Çalışanlarının Maaşlarında Kesintiye Yol Açtı

Başbakan Ömer Kalyoncu kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti yapılacağını açıkladı. 4 bin TL ve üzeri maaş alan kamu çalışanlarının maaşlarında yüzde 40’lik kesinti yapılıyor. Kalyoncu yapmış olduğu açıklamada maaşları ödemek için yeterli kaynak bulunamadığını aktardı.

Hükümet yetkililerinin Ankara Hükümetiyle bir süredir Protokol Görüşmesi yaptığı biliniyor. AKP Hükümeti Kıbrıs’ın kuzeyinde özelleştirmek amacıyla telefon ve elektrik konusunda CTP-UBP hükümetine baskı yapıyordu.

Son Üç Ayda İkinci Kez

“Su Anlaşması” döneminde hükümetler arası kriz nedeniyle Maliye Bakanı Birikim Özgür 13. Maaşların ödenemeyeceğini söylemişti. Daha sonraki dönemde bu krizin AKP hükümetinin dayatmalarından oluşan kriz nedeni ile olduğu ve “Maaşları Ödetmeyerek”  istediği yaptırımları uygulatmak amacı güttüğü anlaşılmıştı.

Ekonomik Protokol Bahanesiyle Diyet Ödeniyor

Bilindiği üzere CTP-UBP hükümeti ile AKP hükümeti arasında 2016-2018 yıllarını kapsayacak protokol görüşmeleri gerçekleştiriliyor.

Kalyoncu bu görüşmeler ışğında yaptığı açıklamada Ankara’nın Kıbrıs’ın kuzeyindeki yargıya kadar uzanan değişikler yapılmasını talep ettiğini aktarmıştı. Kalyoncu Elektirik, Telefon’un özelleştirilmesi ile ilgili AKP hükümeti tarafından Ekonomik Protokol görüşmelerinde talep ettiğini de aktarmıştı.

Maaşlar Ekonomik Protokole Takıldı

Kalyoncu yapmış olduğu açıklamada “Ekonomik Protokol ile ilgili müzakerelerin devam etmesi nedeniyle maaşlar kesintili ödenecek ancak geriye kalan miktar bir kaç gün içinde ödenecek” dedi.