ARABAHMET KÜLTÜR EVİ’NİN FİZİBİLİTE RAPORU BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNE SORULDU

baraka360HeadLineBaraka Kültür Merkezi, Arabahmet Kültür Evi’nin Girne Amerikan Üniversitesi’ne kiralanmasıyla ilgili olarak, gerek Belediye yetkilileriyle görüşerek gerekse kitle toplantıları ve basın açıklamaları yaparak özelleştirmeye karşı bir duruş sergilemekte. Belediye’nin halka ait değerleri kamuya açık bir şekilde kullanmasını, özel bir şirkete devretmemesini savunan ve Belediye’ye “açık çek” de veren Baraka Kültür Merkezi, binanın Belediye’ce saptanan tadilat veya restorasyon ihtiyacı ile ilgili fizibilite çalışması hakkında bir dilekçe verdi. Belediye Başkanı ve Meclis üyelerine verilen dilekçede, şayet tadilat ve restorasyon ihtiyacının bıyutunu bilimsel olarak saptamak amacıyla bir çalışma yapıldıysa, hangi restorasyon uzmanlarından görüş alındığı, Belediye’ce saptanan bulgular ve maliyetler hakkında bilgi edinilmek istendiği bildirildi.

Dernekten yapılan açıklamaya göre: Belediye Başkanı ve yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Arabahmet Kültür Evi’nin tadilata ve restorasyona ihtiyacı olduğu söylenmiş ve binanın bu sebeple kiralanmak zorunda olduğu da belirtilmişti. Ancak yapılması gereken tadilat veya restorasyonun içeriği ve maliyeti ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı. Belediyenin, kendi kullanımında olan bir binasını, hele ki Lefkoşalı için nadir olan bir Kültür Evi’ni elden çıkarıp kiraya vermeden önce, gerekli tadilat veya restorasyonun fizibilite çalışmasını yapmış ve maliyeti de çıkarmış olması gerekmektedir. Şayet yapılmışsa, bu fizibilite çalışmasının veya tadilat ve restorasyon ihtiyacı ile ilgili uzman görüşlerinin kamuoyuyla da paylaşılması şeffaflık ilkesi gereğidir.

Baraka Kültür Merkezi bu maksatla, Lefkoşa Belediye Başkanı ve tüm Meclis üyelerine bir dilekçe sunarak, şayet varsa, ihaleye çıkılmadan önce Arabahmet Kültür Evi hakkında Belediye tarafından yapılan fizibiltie raporu hakkında bilgi edinme talebinde bulundu.

65 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply