Şeher’e Üşüşenler – Besim Baysal

image (1)Şeher’de yaşayanlar ya da takip edenler bilecek son bir yıldır Surlariçi için değişik sermaye kesimlerinde projeler üretiliyor. Birkaç yıl öncesinin terk edilmiş sokakları için talipler farklı noktalardan ortaya çıkıyor. Bir gece kulübü “işletmecisi” Bandabuliya’nın batı tarafındaki ambarlara eğlence mekanı kurmaya hazırlanıyor. Yaşlı bir inşaat şirketi patronu mahkemelerin batısına AVM inşaatı için yıkım emri almaya karar vermiş durumda. Pavlidis’in dükkanlarını kiralayarak tamir eden ve yurt dışında şirket danışmanlığı yapan bir Kıbrıslı Türk, Arabahmet İlkokulu ve Başaran Spor Salonu için girişimlerde bulunuyor. Diğer taraftan bir hatırlatma YDÜ, Arabahmet Mahallesi’nde bulunan ve restorasyonu 2012 yılında tamamlanan Ermeni Kilisesi’ni 10 yıllığına kiralamıştı fakat Türkoloji bölümü açacağını duyurmasıyla birlikte ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik kriz çıkmasından dolayı geçen yılın şubat ayında sözleşmeden çekilmek zorunda kalmıştı. Bunu Girne Amerikan Üniversitesi ve onun baronlarının Lefkoşa Türk Belediyesi’nden bir başka Ermeni yapısını kiralayarak Lefkoşa’ya üşüşen sermayenin en yeni halkasını oluşturmaları ile birleştirelim. Yıllardır kamusal statüsü ön plana alınarak Belediye tarafından kullandırılan Arabahmet Kültür Evi yeni bir ihaleyle Girne Amerikan Üniversitesi için kar amaçlı bir yapı haline dönüştürülmek istenmektedir. Böylece yakın zamanda gerçekleşecek yerel seçimler için tarihi bir Ermeni konağı; amatör tiyatroların ve kültür derneklerinin kullandığı tarihi Arabahmet Kültür Evi, Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu’na yeni kapılar açabilecektir.

 

Baronlar “Beribado”da 

Bu haftasonu üniversite baronları sokaklarda gülücükler dağıtıyordu. Feodal dönemden kalma anlayışlarını sermayenin verdiği kendine güven ve yapay bir gülümseme ile birleştirenler Lefkoşa sokaklarını arşınlayıp ne kadar halktan insanlar olduklarını göstermeye çalıştılar. Nedir modern baronları Surlariçi’nde “beribado” yapmaya iten nedenler? Girne Amerikan Üniversitesi’nin baronları, dostları ve ekibi cumartesi Arasta ve Bandabuliya’da dükkan dükkan gezerek seçim turu atar gibi esnafla tokalaştı. Girne’den bir üniversitenin Lefkoşa’nın en tarihi ve en merkezi yerlerinden birini neden almak istediğini unutturmak istercesine ve meşru bir zemin ararcasına ortaya çıktılar. “Lefkoşalı” olduklarını göstermek istercesine gözler önünde olmak istediler. Günlük hayatla bağları kalmayanlar yapay bir şekilde ortaya çıkarak Arabahmet Kültür Evi’ni almaya hakları olduğunu iddia edebilecekler. Para ile yapabileceklerinin sınırlarını aşmaya çalışan baronlar topluluğu faaliyete geçiyor.

Ne tesadüftür ki ayni saatlerde LTB Başkanı, Başbakan ve Sağlık Bakanı da şürekaları ile birlikte yayalandırma projesi sonrası ilk defa Arasta’da tura çıktılar. Haber sitelerinden öğrendiğimize göre de birçok yerde yayalandırmadan dolayı ağır eleştirilere maruz kaldılar hatta LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu esnaf ile ağız dalaşına bile girdiği çeşitli sitelerde yer aldı. Arabahmet Kültür Evi’ni özelleştirmek isteyen Kadri Fellahoğlu’nun halkın görüşünü ve onayını almadan gerçekleştirdiği ilk işi bu değil tabii.

 

Belediyeden İnciler

Lefkoşa’da bir CTP’li belediye meclis üyesi bir basın açıklaması ile belediyenin projelerinden bahsederek belediye emekçilerinin taleplerine karşı tahaütler ortaya attı. 13. maaşları en kısa zamanda ödeyeceklerini iddia eden üye, sanıyoruz ki Aralık 2013’ün geçen yılda kaldığını unutmuş görünüyor.

Ama en önemlisi, açıklamanın ana noktası şu ki Surlariçi, Arasta ve Asmaaltı’nın Lefkoşa’nın en tarihi mekanları olduğunu söylemesi ve Lefkoşa’yı düzeltmeye bu bölgelerden başlanacağını açıklamasıydı. LTB’de arızalı kamyonların bile onarılamadığı, işçilerin maaşlarının ödenemediği bir durumda seçimden bu yana bir yılda hiçbir yeni ve kamusal proje üretilmediği belediyeyi bataktan kurtarmak için kıllarını bile kıpırdatmadıkları hasıraltı edilmeye çalışılıyor. Sendika ve işçiler yeniden eylemlere başlayacağı sinyallerini vermekte ve iş yavaşlatma neticesinde özellikle Surlariçi’nde çöpler toplanmamaktadır. Belediye Başkanı ise tüm bunlarla ilgili kendisi bir açıklama ve basın toplantısı düzenleyecek yerde bir meclis üyesine açıklama yaptırarak seçime kadar sinme stratejisi ile koltuğunu koruma anlayışı gütmektedir. Böylece hem seçimi kazanıp hem de bir yılda yaptıklarını da bir seçim zaferi ile meşrulaştırmak istemektedir. Lefkoşa halkı ve şeherini seven herkes bu politikalara pabuç bırakmamalıdır.

Besim Baysal

Baraka Aktivisti

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply