Sanayi Holding Belgeseli nin Galası Yapıldı: Kızgınlık, Gözyaşı ve Kahkaha İç İçe

2Baraka Film Atölyesi’nin beşinci üretimi olan üretimin, dayanışmanın ve direnişin belgeseli Sanayi Holding’in gala gösterimi dün akşam AKM’de, eski çalışanların ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

 

Gösterim öncesinde gerçekleşen kokteylde, Sanayi Holding’e can vermiş ve yıllardır görüşmeyen emekçiler duygu dolu anlar yaşadı. Kokteyl sırasında, Holding’de üretilmiş ve günümüze kadar ulaşmış olan masa, sandalye yatak örtüsü gibi ürünler sergilenirken, çeşitli kişilerin arşivlerinden derlenmiş, Holding’deki çalışma ve arkadaşlık ortamını gözler önüne seren fotoğraflar da sergi de yer aldı.

“Üretimden koparıldığımızdan rahatsızlık duyuyordu…”

Gösterim öncesinde kısa bir konuşma yapan Baraka Aktivisti Mine Balman, “Kıbrıslı Türklerin üretimden koparılmasından rahatsızlık duyuyorduk. Gençlerin işsiz kalmasından, yurtdışına göç etmesinden rahatsızlık duyuyorduk ve aslında Kıbrıslı Türklerin de üretebildiğini, yeniden üretebileceğini özellikle genç kuşaklara sinema yoluyla aktarmak istiyorduk. Bu belgesel böyle ortaya çıktı” dedi. Konuşmasının sonunda Sanayi Holding’e emek vermiş tüm emekçilere teşekkür eden Balman, “Siz olmasaydınız, Sanayi Holding’de olmazdı” dedi.

6Kızgınlık, gözyaşı ve kahkaha iç içe…

Belgeseli izleyenler, gösterim sırasında Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın farklı yerlerine üretim yapıp mal ihraç eden böyle bir kurumun yağmalanıp bilinçli olarak kapatılmasına kızarken, orada kurulan dostlukların anlatıldığı sahnelerde duygu dolu anlar yaşadı.

İkinci gösterim Cumartesi günü…

Kıbrıslı Türklerin gerek üretim gerekse sendikal mücadele tarihinde çok önemli bir yeri olan Sanayi Holding Belgeseli’nin ikinci gösterimi ise 22 Şubat Cumartesi saat 19:00’da yine AKM’de gerçekleştirilecek.

13 emekçinin bireysel tanıklığı var…

Dört aylık arşiv çalışması, iki aylık çekim ve iki aylık kurgu sürecinin ardından, tamamlanan belgesel filmde, Sanayi Holding’de farklı fabrikalarda çalışmış 13 emekçinin bireysel tanıklıkları yer alıyor. Arşiv çalışmasında, Halkın Sesi, YeniDüzen, Deviş’in Sesi, Söz ve Bağımsızlık Yolu gibi gazete arşivlerinden yararlanılırken, Haspolat, Omorfo, Mağusa ve Lefkoşa’da faaliyet gösteren fabrikaların çekimleri de yapıldı. Belgeselde kullanılan “Yolda” isimli özgün müzik ise Baraka Müzik Topluluğu Sol Anahtarı’na ait.

9

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply