Sanayi Holding Belgeseli Sosyal Medyada Konu Oldu: Dayanın arkadaşlar. Şafak, gecenin en karanlık anından sonra söker…

12Baraka Kültür Merkezi Film Atölyesi tarafından hazırlanan Sanayi Holding Belgeselinin Galası dün AKM’de gerçekleştirildi. Tıklım tıklım olan salonda duygulu anlar da yaşandı. Gösterimin ardından ise Sanayi Holding Belgeseli sosyal medyada konu oldu. İşte o paylaşımlar:
Ülviye Akın Uysal
“Teşekkürler Baraka… Üretimden koparılıp, tüketen, tüketilen topluma nasıl dönüştürüldüğümüz hatırlattığınız için… Cumartesi tekrarı var, unutanlara şiddetle tavsiye edilir!… Sanayi Holding Belgeseli gösterimi, 22 Şubat, saat 19:00, AKM”
*

Simge Çerkezoğlu

Bu belgesel beni ağlattı….

*

ERGÜN VUDALI

BU AKŞAM, AKM’DE BARAKA FİLM ATÖLYESİ’NİN HAZIRLADIĞI SANAYİ HOLDİNG BELGESELİNİ ESKİ ÇALIŞANLAR, YAKINLARI VE DİĞER KATILIMCILAR DUYGU DOLU ANLAR YAŞAYARAK İZLEDİLER. 1975 YILINDAN 1998 YILINA KADAR BİNLERCE ÇEŞİT MAL ÜRETİMİ İLE HEM İÇ HEM DE DIŞ PİYASAYA SATIŞ YAPAN VE KAPATILARAK KIBRIS TÜRKÜNÜ ÜRETİMDEN KOPARANLARA İNAT, GEÇMİŞTE BU HALKIN HER TÜRLÜ ZORLUKLARA KARŞIN ÜRETTİĞİNİ BELGELEYEN VE GELECEK NESİLLERE BU BELGEYİ BIRAKAN BARAKA FİLM ATÖLYESİNE SANAYİ HOLDİNG EMEKÇİLERE OLARAK TEŞEKKÜR EDERİZ.
*
Aliye Erkanat Gökşan
muhteşem bir belgeseldi. çok eğiticiydi. hazırlayan herkesin emeğine sağlık. katılımın çok olması da çok güzeldi. Fakat keşke katılanlar arasında gençlerin sayısı ağırlıkta olsaydı. böylelikle verilmek istenen mesajlar tam yerine gitmiş olurdu. neredeydik ve neler kaybettik… sahip olduğumuz bir çok değer varken şimdi hepsi geride kaldı. halbuki şu an ürettiklerimizle çooooook iyi durumda olabilirdik.
*
Burcu Vudalı
Hazırlayanların ellerine sağlık. Üreten ürününü tüm zorluklarla rağmen pazarlayabilen binlerce kişiye istihdam yaratan bir Holding ailesi gördük. Belki yeni nesile örnek olur da içimizdeki potansiyelin farkına varmamıza neden olur.
*
Salih Olgun Mehmet
Hafızası da yokedilmeye çalışılan bir toplumun işçi ve emekçilerinin üreterek yarattığı ekonomik sosyal kültürel ve siyasi değerleri hazırladıkları belgeselle bugüne ve geleceğe taşınmasında emek harcamış Baraka Kültür Merkezi’ni ve Film Atölyesi ekibini teker teker kutlarız…Bu belgesel Sömürgecinin “BESLEME” diyerek aşağılamaya çalıştığı işçi emekçi halkımızın SÖMÜRGECİLERE , SERMAYEYE karşı duruşun belgeselidir..SÖMÜRGECİNİN VE SERMAYENİN yüzüne atılan bir tokattır aynı zamanda…
*
Emir Taşcıoğlu
Her şeye rağmen bizi daha bitiremediler. Dayanın arkadaşlar. Şafak, gecenin en karanlık anından sonra söker…
*
Emine Çolak
Sanayi Holdinge gelin gidenlerdendim. Mobilyamız, halımız, sobamız, avlumuz plastık kaplerımız v.s.v.s. hep SH ürünü … birisi “eviniz sanayi holding showroomuna benzer” demişti…..
*
Ülvan Polili
Evet yürekten teşekkürler… Ve eski dostlarla buluşmak da harika bir duyguydu…
*
ülAyla Atay
Böylesine güzel birfotoğrafı çektirme fırsatını veren böylesine güzel bir geceyi düzenleyen ve katkı koyan bütün arkadaşlara candan teşekkür ederim. Sizleri kutlarım.
*
Gülser Ulucan
Ailece bizi duygulandırdı.. Hala daha evimdeki eşyalar SAnayi Holding yapımı.. Hala plastikleri kullanıyoruz.. Bozulmadılar. Sofa koltuklarım misafir odam hep ordan.. Annem ve eniştem orda çalışmıştı..
*
Nilgün Ecvet Orhon
Dün akşam  Baraka Kültür’ün hazırladığı Sanayi Holding Belgeselini izledim.
Bizi üretmekten koparmak için yapılanları, toplu olarak ve unuttuklarımızı da hatırlayarak bir kez daha ve çarpıcı bir biçimde yüreğim kanayarak seyrettim.
Düşünüyorum da, biz Sanayi Holdingle birlikte sadece üretimden değil, her mitingde haykırdığımız Birlik-Mücadele ve Dayanışma ruhundan da kopartılmışız.
Bizi besleme bir topluluk haline getirenlerle işbirliği içindeki tüm 74 sonrası hükümetlerin bu konuda büyük suçları var… Halk olarak bizim de elbette…..
Geldiğimiz bu noktada, şimdi çözüme yaklaştık gibi gösterilerek yeni bir oyalama taktiği ile bizi zeflenmeye devam ediyorlar.
Her neyse…. Diyeceğim şu:
Bu belgeseli mutlaka izleyin. Bu hafta sonu ikinci gösterimi olacak, kaçırmayın.
Ve Baraka….. Yüreklerinize, emeklerinize sağlık…. İyi ki varsınız.
*
Emete İmge
Etkileyiciydi. Akıl edenleri, emek koyanları kutlarım. Bravo gençler.. İdeolojik süzgeçten geçirilmiş bir KTSH Belgeseli. Bence de izlenmeli ve üzerinde tartışmaya devam edilmeli..Hatta bunun müzesi kurulmalı..
*
Fatma Turgay
Ne günlerdi. …..uretimdeyken sadece tüketime yönlendirilmek….. siyasetcilerimizi uyutmuslar. … uykudan hala uyanamayan halkımız. ……KKTC nin bize mirası bal.gibi de işte. ….tc nin bile tanımadığı KKTC yi nasıl yok ettiler…Halk da hazır alışmış ya…….
*
Hasan Sarpten
Baraka Filim Atölyesi’nin hazırladığı SANAYI HOLDİNG belgeselinin AKM’deki tıklım tıklım gala gösterimi alkışlarla az önce bitti. Neydik ne olduk öğrenmek için mutlaka izlenmeli. Özellikle, bize “besleme” diyen RTE izlemeli…
*
Serkan Mesutoğlu
“Bizim için önemli olan işin bitmesiydi, mesainin değil. 8-5 diye birşey yoktu!” Sanayi Holding Belgeseli’nden aklımda kalan ve bana göre belgeseli en yalın şekilde özetleyen bir cümle… Bir zamanlar üreten ve paylaşan bir toplumken tüketen bir ahaliye dönüşme sürecimizin önde gelen hikayelerinden biridir Sanayi Holding. Görülmesini şiddetle tavsiye ederim. Baraka Film Atölyesi’ne ciddi bir emek sarfedip ürettikleri bu belgesel için ne kadar teşekkür edilse azdır.
*
Mustafa Gürsel
Dün akşam izledim. Çok değerli bir çalışma oldu… Kıbrıs’ın tarihine çok önemli bir belge…
*
Birgül Kılıç
Sanayi holding in kimyasal boyalarının içinde yıllarca emek vermiş kumaş boyaları arasında dev gibi sıcak boya kazanlarının arasında kanser olup hayatını kaybeden emekçi kadınlardan birisi de benim anneannem keşke onları da ansaydınız biz anneannemi işten almak için hergün giderdik sanayi holding e ben çocuktum ve kazanların arasında koşardım dün gibi hala daha burnumda o kötü boya kokuları çok zor şartlar arasında çalışırdı anneler imiz bunu ben çocukken yaşadım
*
Ülvan Polili
Emeklerinize ve daha önemlisi yüreklerinize sağlık…istediniz ve yaptınız.. Yani ürettiniz…. Kıbrıs türküne bir sürü negatif etiket yapıştıranlara inat… Alkışı hakettiniz gençler… Yaptıklarınızı ve sizi saygıyla selamlıyorum… Eski bir sanayi holding çalışanı olarak da teşekkür ediyorum…

*Alper TenekeciBana rahmetli babam demişti ki:-
İlk önce kendi ülke ürününü alacaksın. Çünkü paran ülkende kalmalı. Sonra o para orada çalışanlara maaş olmalı. O alacağın ürün kaliteli olmasa bile onu al birgün kaliteli yapmayı öğrenecekler. Fakat Sanayi Holding in imal ettikleri hep kaliteliydi.

Ben bu prensiple evimin bütün ihtiyaçlarını. Sanayi Holding’den alıyordum.
Güzel mobilyelerini evimde halen kullanıyorum. Şilteler, yatak örtüleri, plastik malzemeler, su boruları herşeyi ilk orada arar bulduklarımı oradan alırdım. Orada çalışan memur, işçi, yönetici herkesi tanıyor biliyordum (Mağusa ve Lefkoşa’da)
Şunu da söylemeliyim imal edilen herşeyi çok kalteliydi.

KAPATILMASI YAZIK OLDU. Orada çalışan çok dost işsiz kaldı. Ve onlara devlet maalesef yardım etmedi.

*
Hüseyin Bıyıkoğlu
Bir zamanlar üretirdik, şimdi ise üretmeden zengin olmanın bozuklugu ve çürümüşlüğü içinde boğulmaktayız.
*
SASAÇağıl Özsoy
“Bunlar bir zamanlar bizim ülkemizde Sanayi Holding’te üretiliyordu! Demek ki biz de yapabiliyorduk, birileri bize balık tutmayi öğretecekmis. Biz zaten ne balıklar tutuyorduk da oltamızı elimizden aldılar…”

 

 

71 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply