TÜRKİYE’DE İNTERNET SANSÜRÜ RESMEN BAŞLADI – Fatih Bayraktar

100604-googlesansur2.hlargeİnterneti 1960’larda askerle akademi arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için tasarlayanlar sanırım bugün internetin geldiği noktayı tahmin edemezlerdi. İnterneti kullanan toplam dünya nüfusu 2012 verilerine göre 2.5 milyar. Yani  kaba hesapla her üç kişiden biri internetle haşır neşir. Hal buyken dünya hallerinin internete yansıması kaçınılmaz. Çevrimdışı hayatta ne varsa orada da o var. İsyan mı dediniz? Orada. Örgütlenmek mi dediniz? Orada. En barizinden faşizm mi dediniz? O da orada. İran, Afganistan, Kuzey Kore derken şimdi de kuzey taraflarımızda Türkiye’de.

 

Malumunuz; İnternet yasası geçenlerde Türkiye meclisinden geçti. Hemen de uygulanmaya başlandı. Muhalif gazetelerin internet sitelerine girmeniz yeterli. Bir dolu kaldırılmış haber göreceksiniz oralarda. Şaşırdınız mı? Şaşırmayın. Neden mi? Bugünkü durumun ayak sesleri on yıl önce duyulmaya başlanmıştı. Hani anlı şanlı solcularımızın AKP’yi demokrasi kahramanı ilan ettiği yıllarda. Hani RTE’nin en büyük lider olarak kutsandığı yıllarda. Liberal sol böyledir ama. Post-modern olmanın da etkisiyle yüzeyde görünenle uğraşır. Alttaki süreçleri ve esas görülmesi gerekeni görmez (ya da çıkıntılık yapmamak adına görmezden gelir).  Oysa o günkü AKP de bugünkü AKP de aynı ideoloji üzerinde (yani İslami kapitalizme bulanmış yeni muhafazakarlık) ilerliyor. RTE o gün neyse bugün de o. O yüzden hele hele Haziran 2013 direnişinden sonra bu tür bir yasaklamanın gelmiş olması hiç de şaşırtıcı değil.

 

Devletin kendisi olmuş bir hükümet neden yasaklar peki? Tabii ki korktuğu için. Haziran 2013 direnişi ertesinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak demişti bir dolu insan. Evet. AKP yıkılabileceğinin sinyalini o günlerde almıştı. Şimdi yasaklar koyarak bunu kanıtlıyor. Faşizm, baskı ve yasaklar belki bir kısım insanı yıldırabilir. Ama o bir kısım insandan çok daha fazlasını öfkelendirir ve ateşler. İşte olacak şey bu. Tıpkı binlerce yıllık insanlık tarihinin tekrar ve tekrar ve tekrar gösterdiği gibi. O yüzden kaldırılmış haberlere baktığınızda yalnızca öfke bileyin. Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek.

Fatih Bayraktar

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti

 

41 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply