Arabahmet’i Savunmak Sanatı Savunmaktır

Bütün bu gerekçelerle, Arabahmet Kültürevi’nin özelleştirilmesini ve Girne Amerikan Üniversitesi’ne verilmesi kararını kınıyor ve Lefkoşalılara hizmet amacında olduğuna inandığımız Belediye yönetimini derhal bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Bu çağrımızı bizlerle paylaşan örgütlerle, tiyatro topluluklarıyla ve sanatçı ve aydınlarla birlikte 31 Ocak Cuma günü saat 13.00’da Arabahmet Kültürevi önünde bir basın açıklaması ve eylem gerçekleştireceğiz.

 

Baraka Kültür Merkezi Arabahmet Kültür Evi’nin GAÜ’ye kiralanmasına tepki göstererek, bunun özelleştirmenin yolunu açtığının belirtti.

Baraka’dan yapılan çağrıda duyarlı tüm kişi ve kurumları Cuma günü saat 13:00’da gerçekleştirilecek olan basın açıklaması ve eyleme  davet edildi.

Yapılan açıklamada ise Arabahmet’in  GAÜ’ye kiralanmasıyla ilgili olarak şunlar belirtildi: ” eğitimi bir sektör ve alınır-satılır bir meta şeklinde algılayan, öğrencilere yürüyen dolar olarak bakan, çalışanlarına sigorta yatırımı gibi en temel yasal haklarını dahi vermeyen, insan haklarına aykırı işten durdurmalar yapan bir şirket, kültürel ve sanatsal değerlerimizi değil yaşatmak, kendi anlayışına benzeterek yozlaştıracaktır. Belediye, Arabahmet Kültürevi sahnesini amatör sanatçılara, çeşitli derneklere ve tiyatro topluluklarına açmak için elinden geleni yapsa dahi, sermaye düzenine, neoliberalizme dokunan bir söylemi olan veya sahibinin sesinden farklı bir sesi olan grupların, bu sahneden sözünü söyleyemeyeceğini tahmin etmek hiç de zor değildir.”

İşte Baraka’dan yapılan çağrının tam metni:

Yıllardır yeni bir Belediye Tiyatrosu sahnesi inşa edilemeyen, yanan Devlet Tiyatrosu tamir edilmeyen Lefkoşa’nın, amatör tiyatrolara ve devlet veya yerel yönetimlere bağlı profesyonel tiyatrolar dışındaki tiyatrolara açık tek sahnesi Arabahmet Kültürevi’dir. Tüm imkansızlıklara, yetersizliklere rağmen aktif olarak kullanılan bu tarihi mekan, pek çok tiyatro topluluğunun ve derneğin faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Belediye’ye kira da ödeyerek Arabahmet’i bir kültür sanat merkezi haline getiren bütün dernekler ve tiyatro toplulukları, Arabahmet binasının korunmasını ve geliştirilmesini arzulamaktadır.
Lefkoşa Türk Belediyesi ise halka ait bu önemli değere sahip çıkmak ve geliştirmek yerine, geçmiş dönemlerden bu yana çeşitli şekillerde Arabahmet Kültürevi’ni elden çıkarmanın, özelleştirmenin yöntemlerini aramaktadır.
Geçtiğimiz hafta alınan bir kararla Arabahmet Kültürevi’nin, Girne Amerikan Üniversitesi’ne kiralanacağı açıklanmıştır. Belediye yönetiminin, kendince iyi niyetle, bölgenin ve binanın canlandırılması, kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması gibi amaçlarla aldığı bu karar, özelleştirmenin en kötü örneklerinden biri olmaya adaydır. Çünkü eğitimi bir sektör ve alınır-satılır bir meta şeklinde algılayan, öğrencilere yürüyen dolar olarak bakan, çalışanlarına sigorta yatırımı gibi en temel yasal haklarını dahi vermeyen, insan haklarına aykırı işten durdurmalar yapan bir şirket, kültürel ve sanatsal değerlerimizi değil yaşatmak, kendi anlayışına benzeterek yozlaştıracaktır. Belediye, Arabahmet Kültürevi sahnesini amatör sanatçılara, çeşitli derneklere ve tiyatro topluluklarına açmak için elinden geleni yapsa dahi, sermaye düzenine, neoliberalizme dokunan bir söylemi olan veya sahibinin sesinden farklı bir sesi olan grupların, bu sahneden sözünü söyleyemeyeceğini tahmin etmek hiç de zor değildir.
Bütün bu gerekçelerle, Arabahmet Kültürevi’nin özelleştirilmesini ve Girne Amerikan Üniversitesi’ne verilmesi kararını kınıyor ve Lefkoşalılara hizmet amacında olduğuna inandığımız Belediye yönetimini derhal bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz.
Bu çağrımızı bizlerle paylaşan örgütlerle, tiyatro topluluklarıyla ve sanatçı ve aydınlarla birlikte 31 Ocak Cuma günü saat 13.00’da Arabahmet Kültürevi önünde bir basın açıklaması ve eylem gerçekleştireceğiz.
Kültüre ve sanata sahip çıkan tüm halkımız davetlidir…

109 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply