Argasdi Dergisinin 50. Sayısı “Özgürlük” Dosyası İle Çıktı

Baraka Kültür Merkezi’nin üç ayda bir yayınlanan kültür-sanat-politika dergisi Argasdi’nin 50. sayısı çıktı. Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan derginin bu sayısında “Özgürlük” teması ele alınıyor.

Dosya konusunu çeşitli boyutlarıyla inceleyen makalelerin yanı sıra derginin sürekli sayfaları olan “Memleketin Ahvali”nde son üç ayın gündemine oturan gazete haberleri, farklı bir bakış açısıyla ve mizahi bir üslupla okuyucuya sunuluyor. LiseliyİZ sayfalarında gençlerin sorgulayıcı kalemine yer veren dergide, FeministİZ sayfalarında gece kulüpleri konusu ve FEminiSTİVAL izlenimleri işleniyor.

Şiir, fotoğraf ve karikatür sayfalarının da bulunduğu Argasdi’de bu sayı bir de “Kabak ve Özgürlük” isimli öykü yer almakta. Sinema bölümünde “Ülke ve Özgürlük” filmi, tiyatro eleştirisinde “İki Kişilik Hırgür” oyunu değerlendiriliyor, kültür sayfasında “Kıbrıs’ın Özgür Eşekleri”nin tarihi anlatılıyor.

Röportaj sayfalarında Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eş Başkanı Gazi Gök ile yapılan söyleşinin yer aldığı Argasdi’nin gündem yazısı ise “Aradığınız Faşizme Ulaşılamıyor Tekrar Denemeyin” başlığıyla, son dönemdeki ülke gündemini okurla paylaşmakta.

“Özgürlük” dosyasında; eşitlik özgürlük ilişkisinin ele alındığı “Ne Kadar Eşit O kadar Özgür”, değişen iş yaşamında özgürlük yalanlarını anlatan “İşte Özgürsünüz!”, sosyal medyanın incelendiği “Çemberin Dışına Çıkabilmek”, yarım adamızdaki sıkışmışlığı konu alan “Özgürlük Arafı Kıbrıs”, kadınlara dayatılan annelik rollerini sorgulayan “Artık Annesin!”, basın ve ifade özgürlüğünü tarihselliği içinde inceleyen “Basın ve İfade Özgürlüğünün Düşündürdükleri” ve örgütlülük ile özgürlüğün biraradalığını vurgulayan “Örgütlü Olmanın Dayanılmaz Özgürlüğü” başlıklı makaleler okurların beğenisine sunulmakta.

15 yıldır yayın hayatına kesintisiz olarak deam eden Argasdi, Lefkoşa, Mağusa ve Omorfo Khora Kitap Cafe’lerden, Akdoğan AFSA lokalinden ve tüm marketlerden, 5TL okur katkısı ile temin edilebilir.

21 Paylaşımlar