Arjantin Ekonomi Bakanı Servet Vergisini Destekliyor, Kemer Sıkmayı Reddediyor

Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman, ulus olarak alacaklılara karşı savunmada ve Covid-19 salgınıyla başa çıkmaya yardımcı olabilecek parayı bulmada, ülkenin zenginlerinden zenginlik vergisi alınması fikrini destekledi.

Verginin, en az 2 milyon dolarlık serveti olan 11.000 kişiyi etkileyeceğini söyleyen Guzman, bu kesintinin ne oranda olacağını belirtmedi. Ekonomi Bakanı Guzman, El Cohete a la Luna web sitesinde yayınlanan gazeteci Horacio Verbitsky ile yaptığı bir röportajda konuştu. Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, ayrı bir röportajda, servetin yeniden dağıtılması gerektiğinden söz etti.

Arjantin, kemer sıkma veya kesintilere yer vermeyeceğini ve ülke alacaklılarla çatışmaya girerken, borçlarını Uluslararası Para Fonu ile yeniden programlaması gerektiğini söyledi. 22 Nisan’da yaklaşık 500 milyon dolarlık borç ödemesi yapacak olan Arjantin, geçtiğimiz hafta, ödemelerinin çoğunu önümüzdeki on yıla kadar geri çektiğini görecek bir anlaşma için teklifler açıkladı.

Arjantin, 2023 yılına kadar IMF’ye olan borç yükümlülükleriyle başa çıkamayacak diyen Guzman, fonun borcun yeniden düzenlenmesinin gerekeceğini anladığını söyledi.

Guzman, sağlık krizi nedeniyle, sınırlı kaynaklara sahip ülkeler için alacaklılara ödeme yapmak mantıklı değil dedi. Bu, pandemi bittikten sonraki iyileşmeyi zorlaştıracaktır. Arjantin, krizden önce bile borcunu düzenli olarak ödeyemiyordu.

Arjantin’de 2.839 doğrulanmış Covid-19 vakası ve 132 ölüm bildirildi. 20 Mart’tan bu yana ülke çapında kısıtlamalar uygulandı ve bu da enfeksiyon oranını yatay seyire geçmesine yardımcı oldu.

16 Nisan’da teklif edilen anlaşma, tüm ödemeler için üç yıllık bir moratoryum, anaparada% 5 ve faiz ödemelerinde% 62 indirim içeriyor. Bakan, vürüsten önce de Arjantin’in yapacağı teklifin aynı olduğunu söyledi.

Servet vergisi fikri, 3 milyon dolardan fazla varlığı olan insanlar için vergi öneren milletvekillerinden geliyor. Bu resmi döviz kurunca dolar başına yaklaşık 66 pezo denk geliyor. Mavi çip takas oranı, Pezonun dalgalanmasının nerede olacağını gösteren bir ölçü, dolar başına 103 pesoya düşerek ülkenin daha fazla para basmaya hazırladığı spekülasyonlarına yol açtı.

Guzman, Arjantin’in artık para cinsinden borç almaya çok fazla ihtiyaç duymaması için yerel para biriminde bir fon piyasası geliştirmelisi gerektiğini söyledi.

Bloomberg

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-19/argentina-s-economy-minister-backs-wealth-tax-rejects-austerity?fbclid=IwAR11hY3IHSJea_3Y1xjkIOcpmL_o6orx_lRpuCWuwY6cAtmbLLilCHEFwm0
32 Paylaşımlar