Arjantinli kadınlar sokakta emzirdi: “Benim memelerim benim kararım”

Arjantin’de geçtiğimiz hafta 22 yaşında bir kadın bebeğini emzirirken iki polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi. Kamusal alanda emzirmenin yasak olduğunu söyleyen polislere kadının tepki göstermesinin ardından feminist kadınlar da büyük bir Meme Festivali çağrısı yaptı. Feministlerin çağrısına  yüzlerce kadın karşılık vererek Arjantin’in pek çok kentinde emzirme eylemleri gerçekleştirdi

 Kadınlar Meme Festivali’nde buluştular

Arjantin’de dokuz aylık bebeğini kamusal alanda emzirirken polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit edilen Constanza Santos’un tepkisi yüzlerce kadının ortak tepkisine dönüştü. Kadınlar, feministlerin çağrısıyla Meme Festivali’nde buluşarak emzirme eylemi gerçekleştirdi. Emzirme eylemleri Arjantin’in San Isidro, Mar Del Plata, Tucuman ve Neuquen gibi pek çok farklı kentinde gerçekleşti. Kadınlar “Benim memelerim benim kararım: Sizin tercihinizle ilgilenmiyorum” sloganını attı.

arjantinmemefestivali

 

“Emzirme besin güvenliği ve çocuk gelişimi için temel bir haktır”

Ne olmuştu?

Arjantinde 22 yaşındaki Constanza Santos, Buenos Aires’te dokuz aylık bebeğini emzirirken iki polis yaptığının yasak olduğunu söyledi ve Santos’u gözaltına almakla tehdit etti. Santos da bu duruma tepki gösterdi. Ardından Arjantinli feminist gruplar kadınlara büyük bir emzirme eylemi yapma çağrısı yaptı. Bu eylem de Meme Festivali olarak adlandırılmıştı. Feminist bir örgüt olan MuMaLa’dan Laura Postinglione genç kadınları etkileyen bu kurumsal şiddeti reddettiklerini ifade ederek “Emzirme besin güvenliği ve çocuk gelişimi için temel bir haktır” ifadelerini kullanmıştı. Postinglione ayrıca polisin tavrının kadın bedeninin cinsel obje olarak görülmesine ve erotik bir gösteri olarak gören toplumsal önyargılardan kaynakladığını söylemiş ve Dünya Sağlık Örgütü’nün bebeklerin iki yaşına kadar anne sütüyle beslenmesini tavsiye etmesine değinmişti.

Arjantin’de kamusal alanda emzirmek yasak değil ve Kirchner hükümeti 2013 yılında emzirme ile ilgili toplumsal farkındalığı destekleyen bir yasa çıkarmıştı.

(Sendika.Org)

24 Paylaşımlar