Sermaye doğamızı ‘dinamitlemeye’ devam ediyor

Kıbrıs Postası’nın haberine göre;

Çatalköy’de Malpas Otel’in üst kısımda bulunan dağda Tosun İnşaat firmasının parselizasyon çalışması maksadıyla dinamitle arsa açması bölge sakinlerinin panik yaşamasına neden oldu.

 

Belediyenin bilgisi dahilinde değil

 

Patlamaların kendilerinin de bilgisinde dahilinde olmadığını vurgulayan Çatalköy Belediyesi yetkilileri, vatandaş ile birlikte haberdar olduklarını söyleyerek, Tosun İnşaat firmasının Çatalköy’ün üst kısmında parselizasyon çalışması maksatlı dinamitle arsa açtığı yönünde bilgi aldıklarını belirttiler.

 

Tosun İnşaat’a, dinamit patlatma izninin Jeoloji Dairesi tarafından verildiği ve konuya ilişkin polisin de bilgisi olduğu fakat Çatalköy Belediyesi’ne önceden hiçbir şekilde bilgi verilmediği öğrenildi.

 

Dinamitle gerçekleştirilen patlamaların son derece tehlikeli bir bölgede gerçekleştiği, bölgede su aküferlerinin bulunduğu, ayrıca ikametgah bölgesine son derece yakın olduğu belirtildi.

 

Patlamaların ardından olay yerine giden belediye yetkilileri ne firmadan ne de Jeoloji Dairesi’nden kimsenin olay yerinde olmadığını belirtti.

 

Ülkenin dağı, taşı, kumsalı şirketler tarafından kar getiren birer araç olarak görülüp sömürülürken, doğaya verilen zarar hükümetler tarafından önemsenmiyor.

Fotoğraf: Kıbrıs Postası

84 Paylaşımlar