Asgari Ücret Saptama Komisyonu Toplandı: Patronlar Doymak Bilmiyor!

Asgari Ücret Saptama Komisyonu yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün toplandı. Toplantıda konuşan “İşveren” Sendikası Başkan Yardımcısı Mustafa Aroğlu, “ille de yılda iki, üç defa asgari ücret tespiti yapılması gerekliliği yok. Bunun ekonomiye getirisi de olmaz” diyerek patronların aç gözlülüğünü bir kez daha ortaya serdi.

“Özel Sektördeki Çalışanlar Sendikalaşmalı”

İşçiler adına konuşan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Sekreteri Ali  Yeltekin ise, “2 bin 740 TL’lik ücretin çok düşük olduğunu, bu rakamın insanları göçe zorladığını vurguladı.

Ayrıca Yeltekin, özellikle özel sektördeki çalışanlara, bu çalışanların sendikalı olmasına önem gösterilmesi gerektiğinin, 14 müfettişle çalışma hayatında doğru denetim ve tespit yapılamayacağının ve ezilenin hep işçi sınıfı olacağının altını çizdi.

kktc’de 1 Şubat 2019’dan beri asgari ücret aylık brüt 3 bin 150 TL, net 2 bin 740 TL 50 kuruş olarak ödeniyor.

Bağımsızlık Yolu: “Asgari Ücret Kamudaki En Düşük Maaşa Eşitlensin!”

Bağımsızlık Yolu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile ilgili en ciddi sorunun özel sektör emekçilerinin bu komisyonda temsil edilmeyişi olduğunu belirtmiş ve bunun önüne geçilmesi için ya özel sektör emekçilerinin komisyonda pazarlık gücü olan bir örgütlülük ile temsil edilmesi gerektiğini ya da yapılacak düzenleme ile asgari ücretin kamudaki en düşük maaşa eşitlenmesi gerektiği önerisinde bulunmuştu.

0 Paylaşımlar