“Asrın” (Boru) Projesi Patladı

“Asrın projesi” kapsamında TC’den kktc’ye suyu taşıyan boru patladı!

kktc ile TC arasında su temini ve yönetimi konusunda yapılan anlaşma dahilinde Türkiye’den Kıbrıs’ın kuzeyine su taşıyan boru patladı.

Oluşan tamiratı güç durumun, su temini konusunda sıkıntı yaşatabileceğine dair uzman görüşleri mevcutken, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Geçitköy Barajı’nda 10 ay yetecek kadar rezerv bulunduğunu ve su problemi yaşanmayacağını iddia etti.

T24’ün haberine göre; uzmanlar, yeniden yapımının çok güç olduğunu, DSİ’nin elinde bu konuda bir ekipmanın bulunmadığını söylüyorlar. Çalışmaların 6-7 aydan önce de başlamasının da mümkün olamayacağı görüşünü dile getiriyorlar.

Yerel Su Kaynakları Peşkeş Çekilmişti!

Öte yandan yapılan anlaşma uyarınca kullanımı yasak olan yerel su kaynaklarının boru tamir edilene kadar kullanılıp kullanılamayacağı ise bir soru işareti.

Gelmeye Su da Alım Garantisi Kapsamında mı?

Ayrıca yine anlaşma uyarınca alım garantisi bulunan ancak patlayan boru sebebiyle temin edilemeyen sunun ise ödenip ödenmeyeceği merak konusu.

Yaşanan patlama olayı ise bir coğrafyanın dışa bağımlı olması halinde o coğrafyada yaşayan insanları nasıl belirsizlik içinde bıraktığını kanıtlar nitelikte.