ASVALYALARIMIZ ATIYOR – Besim Baysal

Sermayenin Kaçağı Halkı ÇarptıDün gece eski bir arkadaşımla karşılaştım; “bunlar da fos çıktı” diye bir yüklendi bir yüklendi ki CTP’ye sormayın. Bir başka tanıdık da, “güvendik oy verdik, güvendiğimiz dağlara kar yağdı” diyerek karşıladı %29’a varan elektrik zammını.

Oysa CTP’nin ilk hükümet tecrübesi ile karşı karşıya değilik halk olarak. 1993 yılında küçük ortak olarak girdiği hükümette Türkiye’nin talimatıyla KDV’nin uygulamaya konması unutturulmaya çalışıldı belki. Yine ayni döneme rastlayan İTEM yasası da hem Kıbrıs sorununu içinden çıkılmaz bir hale getirmiş hem de halkın boynuna yeni bir ilmek daha geçirmişti.

Devalüasyon ve ardından yaşanan siyasi ve sosyal gelişmelerin ardından ortaya çıkan Kıbrıs sorunundaki çözüm planı CTP’yi daha da “güçlü” olarak hükümete taşımıştı 2005’te. Siyaseten kirlenmenin zirve yaptığı bir dönem olarak UBP’nin genel sekreterine kurdurulan bir küçük parti CTP’nin ülke siyasetine armağanı oldu. Sürecin halkımızın karşısına çıkardığı en önemli yasal düzenleme ise emekçilerin aleyhine değiştirilen  sosyal güvenlik sistemidir. Bu döneme damgasını vuran gelişmelerin başında ise Kur’an kursları gelmektedir.

Erken seçim kararı almadan son icraatında CTP, Göç Yasası ismini alan yasal düzenlemeleri meclis gündemine getirmiştir.

5 yıllık UBP yönetimi ve İrsen Küçük hükümetlerinin sonucunda yine CTP işbaşı yapmıştır. UBP’nin ganimet, milliyetçilik ve işbirlikçiliğe dayalı statükosunu yıkmak iddiasıyla üçüncü hükümet deneyimini yaşayan CTP, ilahiyat koleji açılışı, ardından da elektrik zammı ile girişi yaptı.

Şimdi bu üç deneyimin ışığında başımıza daha neler geleceğini, CTP aracılığı ile AKP’nin bize neler dayatacağını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Bu aşamadan sonra yeni bir mücadelenin temellerini atmak, halkın yeni bir karşı çıkışını örgütlemek gerekiyor. Elektrik zammının orta sınıf üzerindeki yoksullaştırıcı, emekçiler üzerindeki yıkıcı etkisi  toplumsal bir kriz haline dönüşüyor. Şimdi öfkemizi örgütlemeli lafazanlık kısmını geçip fiili karşı duruşlar organize etmeliyiz.

Besim Baysal

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti

65 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply