Avrupa’da neoliberal cendere: Belçika’da da genel grev

Fransa’daki emekçi düşmanı yasanın bir benzeri Belçika hükümetince gündeme getirilirken, bu kölelik yasasına karşı işçi ve emekçiler grevler ve eylemlerle mücadeleyi büyütüyor

Belçika’nın pek çok bölgesinde kamu sektöründe; ulaşımda (otobüsler, metro, tramvay) çalışan işçiler ve öğretmenler başta olmak üzere binlerce işçi ve emekçinin grevi dün de devam etti.

İşçi ve emekçilerin hakları gasbedilmek isteniyor

Belçika devletinin işçi ve emekçilerin haklarını gasp etmek istemesine karşı greve çıkan emekçiler, Fransa’dakine benzer çerçevede hazırlanan saldırı yasasını protesto etti.

Yasa kapsamında hükümet, emeklilik yaşını arttırmayı, haftalık çalışma saatini uzatmayı ve “geçici işçilik” uygulamalarını pekiştirmeyi, işten atılmaları kolaylaştırarak köleliği ağırlaştırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 60 bin emekçinin katıldığı eylemlerde, dün devam eden grev sonucunda toplu taşıma araçları büyük ölçüde durdu. Başkent Brüksel’in merkezinde sınırlı sayıda otobüs, metro ve tramvay hattının çalıştığı belirtilirken, Fransızca konuşulan Güney Valon bölgesinde neredeyse tüm ulaşım durdu. Sendikalar, bu bölgedeki Charleroi şehrinde toplu taşıma araçlarının çalışmadığını bildirdi.

Felemenk bölgesi olan kuzeyde ise grevin yüzde 50 etkili olduğu kaydedildi.

Öte yandan Belçika’nın başlıca işçi sendikaları konfederasyonu olan yaklaşık 1 buçuk milyon üyesi bulunan ABVV-FGTB de 24 Haziran için genel grev çağrısı yaptı.

(Sendika.Org)

 

10 Paylaşımlar