Aydemet(Galınyol) Bölgesi Halkı Soruyor: Lefkoşa Türk Belediyesi Kaçak Olduğu İçin Mühürlenen Binanın Mührünü Neden Kaldırdı?

Aydemet (Kalınyol) Bölgesi, İbrahim İlkman Caddesi’nde konut izni ile işyeri olarak yapımı devam eden ve geçtiğimiz Mart ayında mühürlenen kaçak inşaatın mührü, inşaatta hiçbir değişiklik yapılmadan 8 Temmuz tarihinde apar topar Lefkoşa Türk Belediyesi zabıtaları tarafından kaldırıldı.

Bölge halkı mührün kaldırılmasına anlam veremeyerek, kamuoyu huzurunda Lefkoşa Türk Belediyesi’ne aşağıdaki soruları sorduklarını açıkladı:

  1. Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin bilirkişi raporunda belirtildiği gibi Lefkoşa İmar Planı kurallarına aykırı bir şekilde inşa edilmekte olan bu inşaatın mührü neden kaldırılmıştır?
  2. Bilirkişi raporunda belirtildiği gibi Lefkoşa İmar Planı’na göre 3. katı kaçak olan bu inşaatın, kaçak katı yıkılacak mıdır?
  3. Konut kullanımı için planlama onayı alan inşaatın işyeri olarak yapılmasına göz yumulmaya devam edilecek mi?
  4. Bilirkişi raporunda, inşat halindeki bina komşu parsele imar kurallarına aykırı bir şekilde yakın olduğu tespit edilmiştir. Bu yönden Fasıl 96 Yollar ve Binalar Tüzüğü’ne göre uygun olmayan bu yakınlığı gidermek için gerekli yıkımlar yapılacak mı?
  5. Fasıl 96’ya göre bodrum katta tabii zemin üzerine yükseklik 1,20 metreyi geçemez. Bilirkişi raporuna göre söz konusu binada bodrumun 1,20 metre üzerinde bulunduğu yerler mevcuttur. Bu yasadışılıklar giderilecek mi?

Mührü kaldıran ve yetkili kurum olan Lefkoşa Türk Belediyesi’nden cevap bekleyen bölge sakinleri, bu yasadışılığa karşı her türlü mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

75 Paylaşımlar