Bağımsızlık Yolu 25 Kasım’da Girne, Omorfo, Mağusa ve Lefkoşa’da Sokaktaydı

Bağımsızlık Yolu 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde dört bölgede, yedi farklı noktada sokaktaydı.

Sığınma Evi Açmayan Devlet Cinayetlerden Sorumlu

Bağımsızlık Yolu Girne Birimi saat 15.00’te Girne Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yaparak Kadın Sığınma Evi talebini yükseltti. Açıklamayı okuyan Zişan Cürcani, Kadın Sığınma Evi açmayan devletin kadın cinayetlerinin en büyük suçlusu olduğunu vurguladı.

“Kadınım Özgürüm Farkındayım”

Bağımsızlık Yolu Mağusa, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bileşenlerinden olduğu 25 Kasım Organizasyon Komitesi tarafından 15.00’te Mağusa’da gerçekleştirilen 25 Kasım yürüyüşündeydi.

DAÜ Çemberi’nde başlayıp Sakarya Çemberi’nde sona eren yürüyüşte “Kadınım

Özgürüm Farkındayım” yazılı pankart taşınırken, “Kadın cinayetleri politiktir” ‘Erkek vurur, devlet korur” gibi sloganlar atıldı.

Burcu Okumuş’un Öldürüldüğü Yerde Durma Eylemi

Yürüyüş esnasında Burcu Okumuş’un kadın cinayetine uğradığı  nokta olan Yemen Kahvesi önüne gelindiğinde ise eylemci kitlenin anlık kararı ile durma eylemi de yapıldı.

“Devletin Görevi Sığınma Evi”

Öte yandan Bağımsızlık Yolu Omorfo ise KEK, GÜKAD, Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Sosyalist Düşünce Topluluğu ve Akçay Kültür Sanat Derneği ile beraber saat 15.30’da, Omorfo Terminali’nden başlayarak Bandabulya’ya yürüdü.

Bandabulya önündeki basın açıklamasıyla sona eren yürüyüşte “Kadın Cinayetleri Politiktir”, “Devletin Görevi Sığınma Evi” yazılı pankartlar taşınırken, “Devlet Uyuma Görevini Uygula”, Kadın Emek Özgürlük”, Kadın İsyan Özgürlük” gibi sloganlar atıldı.

 

İçişleri Bakanlığı, PGM, Meclis ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Önünde Kadına Şiddete Karşı Açıklama

 Bağımsızlık Yolu Lefkoşa ise Baraka Kültür Merkezi ve Kadın Eğitim Kolektifi ile beraber saat 16.30’da, eş zamanlı olarak İçişleri Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü ve Meclis; 17.00’de ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde kadına şiddete karşı yapılan ‘Kadın Cinayetlerine Karşı İsyandayız’ eyleminde sokaktaydı.

 

 

 

74 Paylaşımlar