Bağımsızlık Yolu: Aplıç Kapısı Derhal Açılsın!

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü 19 Ağustos Pazar günü saat 10:30’da Lefke’de Anıt Çınar Ağacı önünde Aplıç Kapısı’nın derhâl geçişlere açılması talebiyle bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasından önce söz alan Bağımsızlık Yolu üyesi Celal Özkızan, Bağımsızlık Yolu olarak geçen yıl da yine aynı yerde aynı taleple bulunduklarını ancak hükümetlerin kapıyı açmak yerine vaat vermekle yetindiklerini vurguladı.

Ayrıca Özkızan, ülkemizde ekonomik krizin ve durgunluğun yaşandığı şu günlerde, “Acaba Aplıç Kapısı halihazırda açılmış olsaydı bugün bölge halkının ekonomik anlamda durumu daha iyi olmaz mıydı?” şeklinde düşünmenin de son derede yerinde olacağının altını çizdi.

Ardından basın açıklaması Bağımsızlık Yolu üyesi Nehir Özkızan tarafından okundu.

Bildiride “Şu anda Aplıç Kapısı açık olsaydı, küçük esnafın çok yoğun şekilde mevcut olduğu Lefke bölgemiz krizin etkilerinden bir nebze de olsa korunmuş olacaktı, güneyden kuzeye geçenlerin vasıtasıyla bölgeye döviz girişi yapılmış olacak, küçük işletmelerin işleri canlanacak hatta bölge gençleri için yeni istihdam olanakları doğacaktı!” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca bildiride kapının açılmasının; iki halk arasında güven ilişkilerinin tabandan yeniden tesis edilmesine ve Lefke halkı için güneye geçişlerin doğrudan kendi bölgeleri üzerinden yapılabilmesine olanak sağlayacağının altı çizildi.

Bildirinin tamamı ise şöyle:

Hükümetler Değişiyor Aplıç Kapısı’nın Kaderi Değişmiyor!

Aplıç Kapısı’nın geçişlere açılması meselesi konusunda artık halkla açıkça dalga geçilmeye başleandı! Tarih 3 Temmuz 2015: Dönemin CTP-DP hükümetinin içişleri bakanı Teberrüken Uluçay Aplıç bölgesini ziyaret edip “en kısa sürede Aplıç Kapısı’nın açılması için çalıştıklarını” söyledi. Tarih 21 Nisan 2017: Dönemin muhalefeti olan ve şu an hükümetin parçası olan TDP’nin genel başkanı Cemal Özyiğit, “Aplıç kapısının açılmasının bölge açısından önemli olduğunu, kapının açılımının gecikmesinin her iki taraftaki hükümetlerin tutumundan kaynaklandığını, Aplıç Kapısı’nın bölgenin gelişimi açısından önemli olduğunu, en kısa zamanda açılması için baskı unsuru olmaya devam edeceklerini” söyledi. Tarih 27 Kasım 2017. Dönemin UBP-DP hükümetinin başbakanı Hüseyin Özgürgün “son günlerde iki kapının açılmasıyla ilgili olumlu gelişmeler olduğunu, Türk tarafının hazırlığını tamamladığını, Birleşmiş Milletler’in de iki kapı için ihaleye çıktığını” anlattı. Tarih 7 Aralık 2016; dönemin muhalefeti olan ve şu anda hükümetin parçası olan Halkın Partisi yetkilileri Lefke bölgesini ziyaret edip “Aplıç Kapısı’nın açılmasının yıllardır nefes alması adeta engellenen Lefke bölgesinin soluk almasına, yeniden hayata dönmesine ve esnafın yüzünün gülmesine yardımcı olacağını” dile getirdi.

Ve tarih 10 Ağustos 2018; yani bundan 1 hafta öncesi: CTP-TDP-HP-DP hükümetinin parçası olan CTP’nin Kıbrıs Çalışma Grubu Üyeleri Aplıç Kapısı’nı ziyaret edip “buradaki çalışmaların hızlandırılması konusunda çağrıda bulundu”.

Artık yeter! Başta Lefke bölgesi halkı olmak üzere tüm Kıbrıslı Türkleri aptal yerine koymanız artık canımıza tak etti! Lafa gelince yüksek perdeden konuşan, ancak söz konusu icraat olunca iradesizlikleriyle Kıbrıslı Türk halkını umutsuzluğa sürükleyen bu siyasi partilerden, gelmiş geçmiş bu hükümetlerden bıktık! Şu anda Aplıç Kapısı açık olsaydı, küçük esnafın çok yoğun şekilde mevcut olduğu Lefke bölgemiz krizin etkilerinden bir nebze de olsa korunmuş olacaktı, güneyden kuzeye geçenlerin vasıtasıyla bölgeye döviz girişi yapılmış olacak, küçük işletmelerin işleri canlanacak hatta bölge gençleri için yeni istihdam olanakları doğacaktı!

Kapıların açılması sadece bölge halkının ekonomik olarak bir nebze rahatlamasına değil, aynı zamanda hem iki halk arasında güven ilişkilerinin tabandan yeniden tesis edilmesine, hem de Lefke halkı için güneye geçişlerin doğrudan kendi bölgeleri üzerinden yapılabilmesine olanak sağlayacaktır.

Ortalıkta “çare federasyon” diye dolaşanlar, “çözüm” çağrısı yapanlar, hükümete geldiklerinde bir kapının açılmasını dahi sağlayamamaktadırlar; çünkü asıl sorun, Kıbrıslı Türk halkının iradesinin, söz, yetki ve karar haklarının bastırılmış olmasıdır; iradesiz hükümetçikler de, yıllardır bizi “çalışmalar sürüyor”, “çalışmaları yerinde izledik”, “çalışmaların hızı arttırıldı” diye diye oyalıyorlar. Hükümet partilerine, özellikle kendisini “çözüm yanlısı” olarak pazarlayan partilere çağrımız şudur: Halka akıl vereceğinize, halka “çözüm formülleri” pazarlayacağınıza, önce irademize sahip çıkın, önce sözünüzün arkasında durun, önce kendi iradesizliğinize çare bulun!
Aplıç Kapısı ile ilgili yeterince söz söylendi. Bu kapının geçişlere kapalı kaldığı her bir gün, Lefke halkına ihanettir. Derhâl Aplıç Kapısı açılsın, artık söz verilmesin, iş yapılsın!

Açıklamamızı sonlandırmadan önce, Lefke bölgemizle aynı sıkıntıdan muzdarip olan Mağusa bölgesi halkına ve onların Derinya Kapısı’nın açılmasına yönelik mücadelesine de destek olduğumuzu belirtmek isteriz.”

 

0 Paylaşımlar