Bağımsızlık Yolu Girne’den Seslendi: “Sığınma Evi İstiyoruz”

 Bağımsızlık Yolu bugün saat 17:30’da Girne’de “Sığınma Evi” talebi yükselten bir basın açıklaması yaptı

Girne Kaza Mahkemesi önünde gerçekleşen basın açıklamasından önce, Bağımsızlık Yolu adına Bağımsızlık Yolu Girne Birim Sorumlusu Yusuf Özgü Sertel bir konuşma yaptı. Sertel konuşmasında kadının ve kadın emeğinin kapitalist devlet ve tüm aygıtları tarafından sömürüldüğünü; kadınlara yönelik gerçekleşen şiddet, taciz, tecavüz, mobbing gibi vakaların özel meseleler olarak gösterilip üzerinin örtülmeye çalışıldığını vurguladı.

Ayrıca kadına yönelik şiddet olaylarında polis güçlerinin etkin soruşturma yapmadığını, yargının ise caydırıcı cezalar vermekten uzak olduğunun altını çizdi. Ardından basın açıklamasını ise, kadına yönelik şiddeti en yakın çevresinde yaşayan Nesil Nacisoy yaptı. Nacisoy’un kızkardeşi geçtiğimiz sene sonunda şüpheli bir ölümle hayatını kaybetmiş ve aile polisin etkin soruşturma yapmadığını iddia etmişti.

“Girne’ye Sığınma Evi İstiyoruz” ve “Akile İçin Adalet” yazılı pankartların da tutulduğu eylemde yapılan basın açıklaması ise şöyle:

Girne’ye Sığınma Evi İstiyoruz! Mevcut sistem gerek çalışma yaşamında gerekse de çalışma yaşamı dışında kalan mecralarda, kadın ve emeğinin sömürülmesine çanak tutmaktadır. Özel sektörde çalışan kadınlar; esnek çalışma saatlerine, düşük ücretlere, iş güvencesi olmayan koşullara maruz bırakılırken, ayrıca ev işlerinin ve ailedeki yaşlı ve çocuk bakımının sorumluluğu kadınların omzuna yüklenmektedir. Emek mücadelesinin doğal bütünleyeni olan kadının özgürleşmesinin yollarından biri ise, kadın ve emeği üzerinde şiddet kullanmak yoluyla kurulmak istenen hegemonyanın kırılmasıdır. Kadına yönelik şiddet vakaları, ısrarla ‘aile içi’ vakalar olarak gösterilerek toplumsal yanı örtülmeye çalışılmakta; polis güçlerince etkin soruşturma yapılmamakta ve yargı tarafından da caydırıcı cezalar verilmemektedir. Bu anlamda, kadına yönelik şiddetin her gün arttığı Kıbrıs’ın kuzeyinde, kadına güvence sağlayacak Sığınma Evleri’nin devlet tarafından ülkenin her bölgesinde derhal açılması gerekmektedir. Bağımsızlık Yolu olarak Girne’den ses veriyoruz.

Girne’ye sığınma evi istiyoruz!

Bağımsızlık Yolu

48 Paylaşımlar