Bağımsızlık Yolu: “Hayvan Dostlarımız Eğlence Aracı Değildir!”

Bağımsızlık Yolu Ekoloji ve Hayvan Hakları Komitesi, hayvanların sergilenmesi ve eğlence aracı olarak kullanılmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. 

Bağımsızlık Yolu yaptığı açıklamada, hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamayacağını, hayvanların seyrettirilmesinin ve hayvanlardan yararlanılan gösterilerin  hayvanların onuruna aykırı olduğunu vurguladı.

Bağımsızlık Yolu Ekoloji ve Hayvan Hakları Komitesi tarafından yapılan basın açıklamasının tamamı ise şöyle:

Hayvan Dostlarımız Eğlence Aracı Değildir!

Sermayeyle kol kola vermiş Kıbrıslı Türk siyasetçilerin en tipik örneklerinden biri de Büyükkonuk’un belediye başkanlığını yapan Ahmet Sennaroğlu’dur. Politik bir tutarlılıktan yoksun olduğu için iktidar kimdeyse onun yanında olan, başka bir ülkenin burada yaptığı hiç de hayırlı olmayan mitinge belediye kaynaklarını kullanarak otobüs kaldıran, hayatı rant projelerinden ibaret gören, bu nedenle de “nereden ne kazanırım” mantığıyla hareket eden Sennaroğlu’nun yeni rant projelerinden biri ne iyi ki gerçekleşmedi.

Gerekli izinler alındıktan sonra 30 deveyi gemiyle Kıbrıs’a getirip deve güreşi yapılmasını planlayan Sennaroğlu, hayvanseverlerin haklı tepkileri sonucunda geri adım atarak deve güreşini iptal ettiğini duyurdu. Sosyal medya hesabında kendisini ‘herkesten çok hayvansever’ olarak tanımlayan Sennaroğlu’nun, 2 deveyi 7 Mayıs Eko gününde ve The Pine view sosyal tesislerinde turizme katkı sağlamak amacıyla kullanacağı açıklamasını hayretle karşılıyoruz. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 10. maddesi “Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.” demektedir.

Yine Hayvan Refahı Yasası’nın 16. maddesi hayvanların teşhir edilmesi üzerine özel kısıtlamalar getirmektedir. Kendi türümüz harici canlılar, insanların çıkarları uğruna kullanılacak ve ticari kaynak olarak görülecek birer nesne değildir. Develerin gerek güreş gerek ticari amaçlar için bulundukları yerden mesafelerce yol kat ettirilip Kıbrıs’a getirilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Ve diyoruz ki “Hayvan dostlarımızla eşit ve özgür bir dünyada yaşayana dek Sennaroğlu gibilerle mücadele etmeye, onları açık bir biçimde eleştirmeye ve bu gibilerin karşısında durmaya devam edeceğiz.

Bağımsızlık Yolu Ekoloji ve Hayvan Hakları Komitesi(a)

Çise Sezerel

49 Paylaşımlar