Bağımsızlık Yolu Meclisi: “FETÖ Varsa Sizin Yüzünüzden: Çünkü Polis Size Bağlı”, “Polis Teşkilatı Kıbrıslı Türk Halkının Sivil İradesine Bağlanmalı”

Bağımsızlık Yolu Meclisi 18 Nisan Salı akşamı yaptığı toplantıda ülke gündemini değerlendirirken, Kıbrısın kuzeyindeki polis teşkilatında başlatılan “FETÖ” soruşturmasına ilişkin bir basın açıklaması yapma kararı da aldı.
“Polis Teşkilatı Kıbrıslı Türk Halkının Sivil İradesine Bağlanmalı” 
Bağımsızlık Yolu Meclisi tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıslı Türk toplumunun güvenliğinden sorumlu polis teşkilatının, başka bir ülkenin gündemince belirlenmesinin ve taciz edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulanırken; tüm bu yaşananlarla, polis teşkilatının bir an önce Kıbrıslı Türk halkının sivil iradesine bağlanması gerektiğinin tekrar gözler önüne serildiğinin altı çizildi.
Açıklamanın devamında, “Kaldı ki, bahsi geçen örgüt ve polisimiz içindeki varsayılan ilişkileri gerçek olsa bile, bu işin sorumlusu da yıllardır Kıbrıslı Türklerin iradesi hilafına Polis Teşkilatını dışardan idare edenlerdir.” dendi


Açıklamanın tam metni şöyle:
Bilindiği gibi Türkiye’deki “terör soruşturması” genişletilerek ülkemize taşınmış ve Polis teşkilatı içerisinde idari inceleme başlatılmıştır. Kıbrıslı Türk toplumunun güvenliğinden sorumlu polis teşkilatının, başka bir ülkenin gündemince belirlenmesi ve taciz edilmesi kabul edilemez. Kaldı ki, bahsi geçen örgüt ve polisimiz içindeki varsayılan ilişkileri gerçek olsa bile, bu işin sorumlusu da yıllardır Kıbrıslı Türklerin iradesi hilafına Polis Teşkilatını dışardan idare edenlerdir. TC tarafından idare edilen polisimizin, TC’nin politik tercihleri ile şekillenerek TC’nin yarattığı zaafiyetlerce bünyemize sirayet etmiş bir sorundan; yine TC tarafından temizleneceği iddiası kesinlikle inandırıcı değildir.
Tüm bu yaşananlar, polis teşkilatının bir an önce Kıbrıslı Türk halkının sivil iradesine bağlanması gerektiğini tekrar gözler önüne sermiştir.
Yabancı bir ülkeye değil, kendi halkına karşı sorumlu olan, şeffaf, denetlenebilir yapıya sahip bir polis teşkilatı yaratmanın başka bir yolu yoktur.
AKP Elini Kurumlarımızdan Çekmelidir
Polis Sivile Bağlansın

Bağımsızlık Yolu Meclisi(a)
Bağımsızlık Yolu Mağusa Bölge Sorumlusu
Abdullah Özdoğan

101 Paylaşımlar