Lefkoşa’da Kadın Cinayeti

Lefkoşa Haspolat Bölgesinde bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kampüsü içerisinde 37 yaşındaki Gamze Pehlivan bıçaklanarak öldürüldü.

Ülkemizde kadın cinayetleri sürüyor..

Mağusa’da Burcu Okumuş’un eşi tarafından sokak ortasında katledilmesinden sonra, bu kez de Lefkoşa Haspolat Bölgesinde bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi rektörlük binası önünde 37 yaşındaki Gamze Pehlivan bıçaklanarak öldürüldü. Tartıştığı kadını UKÜ rektörlüğü önünde kadını bıçaklayarak öldüren kişi, elinde bıçakla, olayla ilgisi olmayan bir başka kişinin arabasına atlayarak kaçma girişiminde bulundu.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın zanlının yakalandığı yönünde geçmiş olduğu bilgiye rağmen, cinayet zanlısının polis tarafından halen aranmakta olduğu bildirildi…

Kadın Eğitimi Kolektifi’nden Eylem Çağrısı

Kadın Eğitimi Kolektifi ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerini protesto etmek için 21 Nisan Cuma saat 17:00’da Başbakanlık binası önüne eylem çağrısı yaptı.

Kadın Eğitimi Kolektifi’nin çağrı metni şu şekilde:

Daha Mağusa’da öldürülen kız kardeşimize döktüğümüz göz yaşımız kurumadan; acımız ve öfkemiz kalbimizde, dudaklarımızda taptaze dururken; mosmor olana kadar sıkılıyken yumruklarımız; “bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diye haykırmışken hep birlikte, bir başka ölüm haberi ile sarsıldık…
Artık hükümetten, devletten hesap sorma zamanı geldi de geçti bile…
“Şiddet her yerde devlet nerede?” demek için, binlerce imza ile sunulan sığınma evi talebinin peşine düşmek için, başka kadın cinayetleri olmasın diye, bu erkekegemen sistemin erkek devletine hesap sormak için 21 Nisan Cuma günü saat 17.00-19.00 arası başbakanlık önünde buluşalım.
Tüm kişi ve örgütler, kadın cinayetlerine karşı birlik olalım!

 

 

276 Paylaşımlar