Bağımsızlık Yolu Omorfo Birimi’nden Bariyer Tepkisi: “Devlet Yine Ölüm Olmasını mı Bekliyor?”

Lefkoşa-Güzelyurt çift şerit yolu projesinin 10 yıldan fazla süre önce başlamasına rağmen bu yolun bariyerlerinin halen tamamlanmamasına tepki gösteren Bağımsızlık Yolu Omorfo Birimi, 8 farklı hükümetin bu konuda görevini yapmadığına dikkat çekerek, “Devlet Yine Ölüm Olmasını mı Bekliyor?” diye sordu.

Açıklamada, trafikte yaşadığımız acıların kaza değil cinayet olduğuna dikkat çekilirken, “Katiller ise görevlerini hiçbir şekilde yerine getirmeden mevkilere çöreklenenlerdir” denildi.

Açıklama şöyle:

“Lefkoşa – Güzelyurt çift şerit yolu projesi 10 seneyi aşkın bir zaman önce başlamasına rağmen ve bu çift şeritli yolun 3. etabı 2010 yılında tamamlanmasına rağmen yol bariyerleri halen tamamlanmadı. Yol projesine dair çalışmaların başladığı tarihten itibaren günümüze kadar tam 8 farklı hükümet geçti, 2017 yılındayız, ve bu yol, pek çok canımızı bizden aldı, almaya da devam ediyor.

Etap etap yapıldığı bahanesini üreten hükümetler, ölümlere sebep olan durumlardan hemen sonra ara bariyerleri, sadece ölümlü kazanın yaşandığı bölge için tamamlama çalışmasına başlıyor. Güzelyurt-Lefkoşa yolunda son kaybettiğimiz akademisyenlerimizden sonra orta bariyerler sadece o bölge için yapıldı ve yaklaşık 2 yıldır hiçbir bariyer çalışması yapılmıyor. Bu nasıl bir etap çalışma sistemidir ki, Alayköy Sanayi Bölgesi’nde Alayköy-Güzelyurt cıkış cemberine kadar bariyer yok! Sadece akademisyenlerimizi kaybettiğimiz bölge yapılmış! Serhatköy bölgesinde ise daha büyük tehlike yaratabilecek şekilde tek taraflı (rampa olacak şekilde) yapılmış. 500 metre ilerisi Mevlevi bölgesi ise hiç yapılmamış.

Hafızalarımızı çabucak yoklayarak ya da internet üzerinden yapılacak basit bir gazete arşivi taramasıyla dahi, Güzelyurt-Lefkoşa çift şerit yolunda, bazıları ne yazık ki ölümlü olmak üzere pek çok sayıda kaza meydana geldiği görülmektedir. Sadece içinde bulunduğumuz Mart ayında dahi, biri ölümle sonuçlanmak üzere pek çok kaza meydana geldi.

Medya ne kadar “sürat ölüm getirdi” şeklinde yazsa bile, biz ölüme sebep olanları biliyoruz. Tamamlanmamış yolları önlemler almadan hizmete açanlar, bariyer yapmayanlar! Zaten görevleri olan bariyer yapma işini, ancak bir ölümlü kaza yaşandıktan sonra ve hiç yüzleri kızarmadan, sadece ölümlü kazanın yaşandığı bölgeye yapanlar! Yani, görevlerini yerine getirmek için, önce insanların ölmesini bekleyenler!

Söyledik yine söylüyoruz.

Yaşadıklarımız kaza değil cinayettir.

Katiller ise, görevlerini hiçbir şekilde yerine getirmeden mevkilere çöreklenenlerdir.

Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bağımsızlık Yolu Omorfo Birimi

serhat mevlevi

 

40 Paylaşımlar