Bağımsızlık Yolu Omorfo: “Bölgede ‘İş Kazaları’nı Denetleyecek Müfettiş Yok”

Bağımsızlık Yolu Omorfo, bugün saat 12.30’da Güzelyurt Çalışma Dairesi önünde bölgedeki müfettiş eksikliğine yönelik açıklama yaptı.

Açıklama öncesinde söz alan Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölge Sorumlusu Günay Seheroğlu, basın açıklamasından önce sohbet ettikleri Sosyal Sigorta Dairesi Güzelyurt şubesi çalışanlarının tamamının, kendi dairelerinde çok ciddi bir personel eksikliği sıkıntısı yaşadıklarını kendilerine ilettiklerini de buradan yetkililere duyurmak istediklerini belirtti.

Açıklamada, yıllardır bölgemizde sadece bir adet çalışma müfettişi olması ve bu müfettişin sırtına sadece Omorfo’nun değil Lefkebölgesinin de denetim yükünün bindirilmiş olmasının doğurduğu sıkıntılar yetmiyormuş gibi, bu mevcut müfettişin de görevinden ayrılması ve yerine henüz kimsenin görevlendirilmemesinin altı çizildi.
Açıklamada ayrıca “Bölgemizde, güvencesizlikten doğan iş “kazalarının” artması başta olmak üzere özel sektördeki çalışma yaşamında yaşanan çok çeşitli sorunları denetleyecek tek bir müfettiş dahi kalmamıştır. Dahası, Lefke bölgesi ilçe olduğundan beri Lefke bölgesinde ise bir çalışma dairesi yoktur! Bu sebeple, bütün iyi niyetimizle CTP-HP-DP-TDP hükümetine çağrıda bulunup, Çalışma Dairesi Güzelyurt Şubesi’ne derhâl yeterli sayıda personel alımı yapılması ve ayrıca Lefke’ye tüm işlevleriyle çalışacak bir çalışma dairesi oluşturulması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, “Partimizin, özel sektördeki iş yaşamına dair yasaların uygulanmasına kesin çözümün özelde sektörde zorunlu sendikalaşma olduğunu bu vesileyle tekrardan belirtmek isteriz. Bu görüşümüzü paylaşan, hatta muhalefet milletvekili olduğu dönemde bu konuyu bir yasa tasarısı olarak meclise sunan Zeki Çeler’in, bakan olduktan sonra bir anda fikir değiştirip “denetimle de bu iş çözülür” noktasına gelmesindeki tutarsızlık bir yana, “denetim” konusunda dahi samimi olmadığı bu vesileyle bir kez daha açığa çıkmıştır.” denildi.

 

57 Paylaşımlar