Bağımsızlık Yolu Mağusa’dan Derinya Açıklaması

Bağımsızlık Yolu Mağusa, bugün saat 12.00’de açılışı geciken Derinya Kapısı ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklama öncesinde söz alan Bağımsızlık Yolu Mağusa Örgütlenme Sorumlusu Hatice Azizoğlu, “Geçtiğimiz hafta, bu pazartesi geçişlere hazır olacağı söylenen Derinya Kapısı’ndayız. Ama ne yazık ki Derinya Kapısı’nın açılacağına dair halka umut pompalanmasının ardından Pazartesi itibariyle halkta ciddi bir hayal kırıklığı yaratılmıştır. Halkın beklentisini karşılayamayan başta Başbakan Erhürman olmak üzere hiçbir yönetici açıklamada bulunmayarak halkı soru işaretlerinin arasında bırakmıştır.” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasını ise Bağımsızlık Yolu üyesi Semra Basma okudu. Basma, Mağusa halkı için son derece önemli olan Derinya Sınır Kapısı’nın, tüm hazırlıklar tamamlanmasına rağmen bir türlü açılmadığının altını çizdi.

Basın açıklamasının tamamı ise şöyle:

“Mağusa halkı için son derece önemli olan Derinya sınır kapısı, tüm hazırlıklar tamamlanmasına rağmen bir türlü açılamıyor. BM ile ilgili gerekli girişimler yapılmadan duyuru yaparak halkın beklentilerini yükselten hükümet, kapının açılmaması sonrası halkta oluşan hayal kırıklığımın sorumlusudur. Cumhurbaşkanı ve hükümet kapının açılması için üstüne düşeni yapmalı, eğer varsa kapının açılmasının önündeki engelleri halkla paylaşmalıdır. Sadece Derinya değil, İki halkın etkileşimini kolaylaştıracak başta Aplıç ve diğer sınır kapılarının da açılması için atılacak tüm adımları destekliyoruz.”

57 Paylaşımlar