Bağımsızlık Yolu: Sığınma evi için mücadele zamanı!

Bugün Kıbrıs’ın kuzeyindeki tek sığınma evinin kapatılmasıyla ilgili Bağımsılık Yolu basın açıklması yayınladı.

Açıklamada “Bu ülke topraklarında yaşayan kadınların can güvenliğini sağlamak, beden bütünlüğünü korumak devletin anayasal yükümlülüğüdür. Şiddet gören kadınlara ve çocuklarına sığınma, gerektiği durumda tercüme, psikolojik ve hukuki destek, iş bulma ve yeniden ayakları üzerine doğrulma imkanlarının yaratılması, bunların yapılması için gerekli bütçe ve personelin ayrılması zaruridir. Üstelik bunun sadece Lefkoşa’da değil tüm kadınların erişebileceği şekilde bölgesel yürütülmesi gerekmektedir.” vurgusu yapıldı.

Bağımsızlık Yolu, kadına yönelik şiddetin kaynağında bulunan ideolojik ve ekonomik nedenlerin ortadan kaldırılması için mücadele etmeyi görev edinirken, devletin bir an önce sığınma evleri açması için tüm paydaşlarla işbirliği ve dayanışma içerisinde olacağını bildirdi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Bağımsızlık Yolu: Sığınma evi için mücadele zamanı

Sözün bittiği yerdeyiz… Bugün Kıbrıs’ın kuzeyindeki tek sığınma evinin kapandığı basına duyuruldu. Sosyal Riskleri Önleme Vakfı (SORÖV) yönetiminde ve gönüllü çabalarla yürütülen sığınma evine, uzun süredir devletin cüzi maddi desteğinin bile ödemesinin yapılmadığını, sadece maddi değil ciddi güvenlik sorunlarıyla da karşı karşıya kalındığını, güvenlik konusunda karşılaşılan güçlüklerin kapama kararında etkin olduğunu üzülerek dinledik.

Bu noktada, sığınma evi görevini yerine getirmeyen devletin, maddi destek ve güvenlik sağlamada bile ihmalkar davranması kabul edilemezdir. Karpaz gibi uzak bir noktadan dahi kadınları sığınma evine getirebilen polisin, şiddet gösteren erkekler sığınma evinin kapısına dayandığında korumaya gelememesi ironiktir.

Bu ülke topraklarında yaşayan kadınların can güvenliğini sağlamak, beden bütünlüğünü korumak devletin anayasal yükümlülüğüdür. Şiddet gören kadınlara ve çocuklarına sığınma, gerektiği durumda tercüme, psikolojik ve hukuki destek, iş bulma ve yeniden ayakları üzerine doğrulma imkanlarının yaratılması, bunların yapılması için gerekli bütçe ve personelin ayrılması zaruridir. Üstelik bunun sadece Lefkoşa’da değil tüm kadınların erişebileceği şekilde bölgesel yürütülmesi gerekmektedir.

Kadına yönelik şiddetin kaynağında bulunan ideolojik ve ekonomik nedenlerin ortadan kaldırılması için mücadele etmeyi kendimize görev edinirken, devletin bir an önce sığınma ev(ler)i açması için tüm paydaşlarla işbirliği ve dayanışma içerisinde olacağımızı bildiririz…

Bağımsızlık Yolu

56 Paylaşımlar