Kanada Quebec’te hayvanların duygusal varlıklar olduğu yasalaştı

Bubbles, a 32 year old African elephant, plays in the river with his best friend Bella a 3 year old labrador. They both live together at Myrtle Beach Safari, South Carolina, USA. Picture by Barry Bland 21/6/2013

Geçtiğimiz hafta dünyamızı daha güzel bir yer haline getirmek adına Kanada’nın Quebec eyaletinde hayvan refahı konusunda nefis gelişmeler yaşandı

Yeni Zelanda’nın ardından Quebec de hayvanların insanlar gibi biyolojik ihtiyaçları olan, duygusal varlıklar olduğunu yasalaştırdı.

Gelişmiş eğitim sistemi ve herkesin ücretsiz faydalanabildiği sağlık olanakları ile dünyanın en yaşanabilir bölgelerinden biri olan Quebec, çevresine ve geleceğine duyarlı insanların oluşturduğu toplum yapısıyla hayvanlara karşı olan sorumluluklarını sorgulayarak Hayvan Refahı Yasası’nı geliştirdi.

Ulusal Meclis’in 54. Yasası altında artık hayvanlar bir eşya olarak değil; insanlar gibi acıyı, mutluluğu, heyecanı, gerginliği hissedebilen duygusal varlıklar olarak kabul ediliyor. Vahşi yaşama ve hayvanların doğal hayatına uygun alanlar yaratabilmek adına bugüne kadar birçok yasa çıkaran ve koruma bölgesi oluşturan Quebec eyaleti, 54. yasa ile birçok maddede iyileştirmeyi sağlamış oldu.

(Birgun.net)

12 Paylaşımlar