Bağımsızlık Yolu’ndan eski esere bayrak dikilmesine ilişkin açıklama

Bağımsızlık Yolu Mağusa Bölge Örgütü kentte yaşanan tarih tahribatı ile iligli Eski Eserler Dairesine bir bilgili edinme başvurusunda bulundu ve konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Tarih Tahribatıdır, Geri Dönüşüm Sağlanıp, Sorumlular Cezalandırılmalıdır

Yüzyıllardır pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Mağusa; Asur, Yunan, Pers, Roma, Bizans, Lüzinyan ve Venedik medeniyetlerinin izlerini taşıyan surlar ile çevrilidir. Bugün, Surlar’ın en önemli yapılarından biri olan Mağusa Kara Kapısı’nda (Akkule-Ravelin) yapılan tahribatı şaşkınlık ve üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. 

Kendilerini TMT Mücahitleri Derneği temsilcisi olarak tanıtan bir grup insan, tarihi ve kültürel değere sahip olan Ravelin Burcu’na TC ve kktc bayrağı dikmiş, direkleri tutturmak için 4 metrekare çapında ve 30 santim kalınlığında beton dökmüştür. Basında çıkan haberlere göre, bu eylem izinsiz gerçekleşmiştir.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi 60/94 sayılı yasanın 10. maddesine göre eski eserlerle ilgili izin verme, denetleme ve benzeri yetkiler Eski Eserler Dairesi Müdürü’ne aittir. Müdürlük ise bu konuda Anıtlar Yüksek Kurulu ve Belediyeler ile birlikte çalışır. İlgili yasanın 11. maddesine göre eski esere izinsiz müdahale yapmak suçtur. 12. maddeye göre ise müdür, mahkeme kararı olmadan izinsiz müdahaleyi durdurabilir ve eski haline (veya AYK’nın uygunluk vereceği hale) getirilmesini isteyebilir. Dikilen bayraklar, 15/1984 sayılı “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrak Yasası”nın belirlediği hükümlere de uygun değildir.

Kendini milliyetçi olarak adlandıranlar, ülkenin çeşitli lokasyonlarında dağları oymakta, taşları boyamakta, sahillere pisliğe boğmakta ve şimdi de kültürel miraslara acımasızca zarar verip bayrak dikerek kendilerince gövde gösterisi yapmaktadırlar. Böylece topluma verdikleri zararı bugünden gelecek nesillere de taşımaktadırlar.

Bağımsızlık Yolu Mağusa Bölge Örgütü, Ravelin Burcu üzerine beton dökülerek dikilen bayrak direklerinin kaldırılmasını, meydana gelen tahribatın geri dönüşümünün sağlanmasını ve bu tahribatı yapan kişi/kurumlara karşı yasal işlem yapılmasını talep etmektedir.

Bağımsızlık Yolu, bugün konuyla ilgili olarak Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü’ne bilgi edinme yasası tahtında başvuruda bulunulmuş olup, konunun takipçisi olacağımızı bildirmek isteriz.

Bağımsızlık Yolu Mağusa Bölge Örgütü (a)

Serap Kedi

Mağusa Bölge Sorumlusu