Bağımsızlık Yolu’ndan ‘Yabancı İşçilerin İhtiyat Sandığı Hakları’ Konusunda Avukatlara Açık Teklif: “Gelin Ayrımcılık Yaratan Bu Yasayı Anayasa Mahkemesine Taşıyalım”

Bağımsızlık Yolu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, 2008’den beri yürürülükte olan ve yabancı uyruklu işçilerin Anayasa’ya aykırı biçimde sosyal güvenlik menfaatleri bakımından eşitsizlik yaratan tüzüğün Anayasa Mahkemesi’ne taşınması için avukatlara açık teklifte bulundu.

Açıklama şöyle:

AVUKATLARA AÇIK TEKLİF
Bilindiği gibi, 1500 TL’lerin ödeneceği kaynak; Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında çalışan yabancı uyruklu işçilerin gasp edilen İhtiyat Sandığı yatırımlarından oluşmaktadır. Anayasa’ya aykırı bir şekilde işçilerin sosyal güvenlik menfaatleri doğrultusunda eşitsizlik yaratan bu Yasa 2008 yılından beridir yürürlüktedir ve ülkemizde çalışan işçiler vatandaş olup olmadıklarına göre emekli ikramiyesi konusunda ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar.
Üstelik, kktc’nin de taraf olduğu ILO sözleşmeleri “kıdem tazminatını” temel bir işçi hakkı olarak şart koşarken, bizim siyasilerimiz bizde kıdem tazminatı yerine İhtiyat Sandığı’nın var olduğunu, bu ILO gerekliliğinin böylece yerine getirildiğini öne sürmektedirler. Yani yabancı işçilerin İhtiyat Sandığı hakkı gasp edilmiş olduğu halde, yine de kıdem tazminatının gerekli olmadığını iddia ederler…
Ülkemizde hükümet olmayı planlayan hiçbir rejim partisi, bugüne kadar bu eşitsiz uygulamayı dava etmek için Anayasa Mahkemesi’ne gitmedi. Çünkü söz konusu fonda biriken muazzam para iştah kabartıcıdır ve hakkı gasp edilen insanlar da vatandaş olmadıklarından oy hakları yoktur.
Bağımsızlık Yolu kurulduğu günden beridir bu eşitsizliği eleştirmiş ama maddi gücü olmadığı için Anayasa Mahkemesi’nde dava açamamıştır.
Hazır avukatlar 1500 TL uygulamasından mahrum bırakılmışken, hükümetlerin elinden bu oyuncaklarını almak istiyorsanız; size açık teklif… Baro masraflarını karşılarsa, tamamen sizin belirleyeceğiniz bir avukat heyetinin, sizin karar vereceğiniz bir hukuki strateji ile bu Yasa’yı dava etmesi için, biz tüzel kişiliğimiz dahil tüm imkanlarımızı hizmetinize sunmaya hazırız…
#BağımsızlıkYolu

125 Paylaşımlar