Bakanlar Kurulu Kararları

Bakanlar Kurulu, kktc vatandaşlarının, oturma veya çalışma izni olanların, ve turistlerin ülkeye gelişleriyle ilgili tarihler konusunda kararlar aldı.

Hükümet sözcüsü Kudret Özersay, 6 saati aşkın bir süre devam eden Bakanlar Kurulu kararının ardından açıklamalarda buşundu.

Özersay, Girne ve Güzelyurt Hastanelerinin tamamlanmasına ilişkin değerlendirmeler yapıldığını ve detaylı açıklamanın Sağlık Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtti.

Özersay, 1 Haziran’dan itibaren olağan ikameti kktc olan vatandaşların karantina koşuluyla ülkeye gelebileceğini aktardı.  Özersay, 8 Haziran’dan itibarense kktc vatandaşı olmayan, ancak ikamet, çalışma ve öğrenci izni olanların, yine karantina koşuluyla ülkeye gelebileceğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Kudret Özersay, durum bugünkü gibi devam ederse, 1 Temmuz’dan itibarense turistlerin de belli koşullarla kktc’ye gelebileceğini, yüksek risk veya düşük risk taşıyan ülkelerden geleceklere farklı prosedürler uygulanacağını bildirdi.

Özersay, vefat nedenine olursa olsun, yurtdışında hayatını kaybeden vatandaşların  cenazelerinin de 1 Haziran’dan itibaren ülkeye getirilebileceğini ifade etti.

Açıklamaya göre ayrıca,  Pazartesi gününden itibaren Pile’de yaşayanlara peyderpey PCR testleri yapılmaya başlanacak ve testleri negatif çıkan, özellikle de kktc’de çalışan ya da işyeri bulunan vatandaşlar, karantinaya girmeksizin ülkeye giriş yapabilecek. Ancak bu vatandaşlardan bazı kişisel taahhütler vermeleri istenecek.

Haziran ayının ortasında ikinci bir ekonomi destek paketi açıklanacağını da kaydeden Özersay, gece sokağa çıkma yasağınınsa 1 Haziran’da son bulacağını duyurdu.

34 Paylaşımlar