Şili Parlamentosu, Şili’nin En Zengin %1’lik Kesimine Yönelik Servet Vergisi Yasa Taslağını Başkana Yolladı

Şili Parlamentosu, “servet vergisi” yasa taslağını meclisten geçirerek onaylaması ve uygulamaya koyması için Şili Başkanı’na yolladı. Yasa, ülkedeki en zengin %1’lik kesimden %2.5’lik bir servet vergisi kesintisi yapılmasını öngörüyor. Yaratılacak kaynak ile 6 ay boyunca 4 milyon kişiye “olağanüstü maaş ödemesi” yapılması hedefleniyor. Şili’deki en zengin %1’lik kesim, ülkedeki toplam servetin 3’te 1’ini elinde bulunduruyor.

Şili Başkanı Pinera’nın kendisi de bir dolar milyarderi, ve Şili’de başkanlık sistemi var. Şili’deki güçlü başkanlık sistemi nedeniyle, vergi yasasını Meclis’e sunma yetkisi sadece Başkan’ın kendisine ait. O yüzden bu hamlenin hayata geçmesi, ancak Pinera’nın atacağı adımla mümkün. Yine de, Şili Meclisi bu adımı atarak, Başkan üzerinde bir baskı unsuru oluşturmuş bulunuyor.

Ülkenin en zengin ailelerinden birinin mensubu olan Başkan Pinera’nın ise, kendisini de etkileyecek böyle bir vergiyi hayata geçirip geçirmeyeceği ise henüz belli değil. Vergi, uygulamaya konduğu takdirde 6 milyar dolarlık bir kaynak yaratılmış olacak. Bu miktar, ülkedeki en zengin %1’in servetinin sadece %2.4’ü anlamına geliyor.

209 Paylaşımlar