Bakanlar Kurulu Özelde Çalışan kktc ve TC Vatandaşlarına 1500 TL Maaş Desteğini Duyurdu: Diğerleri İçin Tedbir Yok!

Bakanlar Kurulu’nun açıkladığı Ekonomik Önlemler çerçevesinde İstihtam Destek Fonu kullanılarak idari izne gönderilen emekçilere 1500 TL maaş desteği sağlanıyor.

Hatırlanacağı üzere hükümet elzem hizmet olarak tanımlanmayan tüm işyerlerinde çalışan emekçileri idari izne göndermişti.

Yasamızda idari izinli olan emekçilerin maaşlarının yarısının “işveren” tarafından ödenmesi gerektiği de düzenlenmiş durumda.

Diğer bir yandan Bakanlar Kurulu tarafından ülkemizde çalışma izni ile bulunan diğer uyruklardan kişilerin neden bu maddenin kapsamı dışında bırakıldığı merak konusu.

Hükümet, idari izin kapsamında olduklarından çalışmayan bu emekçilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için herhangi bir tedbir almadı

İlgili Madde: 

20. Bakanlar Kurulu kararı ile faaliyetleri durdurulan işletmelerin çalışanlarına, 2020 yılı Nisan ve Mayıs ayları için İstihdamı Destekleme Fonu’ndan İşletmelerin devamlılığı ve istihdamın sürekliliği şartı ile 1500 TL.’lik ücret desteği sağlanacaktır. Bu uygulamadan, Sigortalı KKTC ve TC Vatandaşları (TC -KKTC arasında imzalanan çalışma hayatına yönelik ikili işgücü ve sosyal güvenlik antlaşması gereğince) yararlanacaklardır.

Ekonomik Önlemlerin Tümü

92 Paylaşımlar